Uczniowie Staszica na Malcie

W ostatnim tygodniu kwietnia grupa uczniów nakielskiego „Staszica” brała udział w zagranicznej wycieczce na Maltę. Ta niewielka wyspa położona w południowej Europie na Morzu Śródziemnym zachwyciła swoim klimatem, licznymi zabytkami oraz urokliwym terenem. Celem było poznanie procedur w praktyce panujących na lotnisku, hotelu oraz podczas oprowadzania grup po wyznaczonych miejscach. Uczniowie mieli możliwość rozwijania umiejętności językowych, poznawania kultury i tradycji Malty oraz podziwiania wspaniałych nabrzeży klifowych i wielu zabytków. Młodzież była podzielona na kilka grup, które miały za zadanie przygotować wędrówkę na każdy dzień.Wcześniej przygotowane najciekawsze miejsca były planem każdego dnia przybliżając historię zabytków i ciekawych miejsc czy terenów.Dwudziestoosobowa grupa miała okazję zwiedzić takie miasta jak Bugibba, St. Julian’s, Sliema, Mdina, Marsaxlokk oraz stolicę – Vallettę, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie Valetty znajduje się 320 zabytków skupionych na niewielkim obszarze, co stanowi jeden z najbardziej skoncentrowanych zespołów zabytkowych na świecie.

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili Bugibbę – miejscowość, w której nocowali. Nazajutrz udali się do pięknego miasta St. Julians i Sliema, z którego popłynęli promem do Valletty. W stolicy mieli okazję zobaczyć popularne ogrody czyli Upper i Lower BarrakaGardens z widokiem na morze. Kolejnego dnia udali się do Popeye Village – wioski, w której powstała sceneria do filmu Popeye z 1980 roku. Długi marsz zakończyli plażowaniem w Ir-Ramla tal-Mixquaqua, podczas którego zregenerowali siły. Po krótkim relaksie uczniowie udali się do Mdiny, która zachwyciła ich średniowiecznym charakterem. Wieczorem udaliśmy się na 21. Edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni – Fireworks Festival. Największe wrażenie zrobił pokaz dronów.W ostatnim dniu młodzi turyści udali się do uroczej wioski rybackiej, która charakteryzuje się swoim niepowtarzalnym klimatem i urokiem. Zadaniem uczniów w tej wiosce było przeprowadzenie kilku wywiadów w języku angielskim z mieszkańcami Maarsaxlok na temat kultury, kuchni oraz zwyczajów panujących na wyspie.

Intensywny wyjazd zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów „Staszica”. Spora część grupy miała okazję po raz pierwszy być „głową w chmurach” lecąc samolotem jednocześnie poznając lotniska od strony organizacyjnej. Dobre humory, tańce i gry towarzyszyły nam każdego dnia, za które serdecznie dziękujemy całej grupie. Organizatorem wycieczki byli nauczyciele ZS im. S. Staszica: Alicja Kaniewska oraz Michał Stachowski. Poniższe zdjęcia są najlepszym przykładem na to jaka dopisywała pogoda oraz atmosfera podczas całego pobytu.

materiał: Michał Stachowski