Szkolna halowa liga piłki nożnej

W Zespole Szkół im. Stanisława Staszica od września 2022 roku realizowana jest Szkolna Halowa Liga Piłki Nożnej chłopców o Puchar Dyrektora Staszica. Na początku roku szkolnego 2022/2023 zgłosiło się aż 11 zespołów ośmioosobowych: Nakielski Mix, SupaStrikas, FC We Love Manchester, FC Technicali, Polona Club, KS Coco Jamboo, MKS Legion, FC Torfy, Pryncypałki Staszic, Suiii oraz Team X. Uczestnicy mieli prawo do założenia zespołu bez ograniczeń klasowych (rocznikowych). Ze względu na dużą liczbę zespołów przed rozgrywkami w towarzystwie kapitanów odbyło się losowanie przydzielające zespoły do grupy A i B, w których rozegrano mecze systemem „każdy z każdym” 2×10 minut z ewentualnymi jednominutowymi karami. Do tej pory rozegrano wszystkie mecze grupowe a od listopada rozpoczęła się rywalizacja o konkretne miejsca. Organizator przewiduje wyróżnienia indywidualne dla najlepszego zawodnika turnieju, najlepszego bramkarza, króla strzelców oraz zawodnika fair-play wraz z drobnymi nagrodami rzeczowymi. Każda drużyna kończąca ligę otrzyma pamiątkowy dyplom, trzy najlepsze zespoły medale a zwycięski zespół puchar Dyrektora Staszica. Podczas całej ligi prowadzona jest imienna klasyfikacja najskuteczniejszych piłkarzy, która wyłoni króla strzelców.

Do wydarzenia szkolnej ligi zaangażowanych zostało prawie 100 uczniów składających się w większości z zawodników. Część z nich to osoby, które systematycznie pomagają w organizacji przedsięwzięcia poświęcając swój wolny, pozalekcyjny czas. Celem szkolnego turnieju jest przede wszystkim poprawa sprawności fizycznej oraz zapewnienie sportowego rozwoju ucznia. Udział w szkolnej lidze wspomaga rozwój intelektualny, fizyczny, uczy gry fair-play kształtując charakter młodego człowieka.

Zadanie jest realizowane przez koordynatorów, nauczycieli wychowania fizycznego: Michała Stachowskiego oraz Marcina Kulińskiego w ramach projektu na zajęcia pozalekcyjne pt. „SPORTOWO I TURYSTYCZNIE WRACAMY DO FORMY PO COVIDOWYM ROKU SZKOLNYM II”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Powiatu Nakielskiego.

Nad sprawnym przebiegiem ligi czuwa nauczyciel wychowania fizycznego Michał Stachowski, jednocześnie pełniąc rolę sędziego ligowych rozgrywek.

materiał: Michał Stachowski