Świąteczne jarmarki w Berlinie

W dniach 9-10 grudnia odbyła się szkolna wycieczka do zachodnich sąsiadów, na której młodzież miała okazję poznać stolicę Niemiec – Berlin. Pierwszego dnia poznaliśmy kulturę i historię wybranych miejsc spacerując ulicami Berlina. Zaczynając od East Side Gallery, Checkpoint Charlie, Reichstag kończąc na Bramie Brandenburskiej. Następnie udaliśmy się na Alexanderplatz, na którym odwiedzaliśmy stoiska i budki świątecznego jarmarku. Mogliśmy spróbować lokalnej kuchni i degustować się słodkimi przekąskami. Była też okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć na tle świątecznego wystroju. Drugi dzień rozpoczęliśmy spacerem główną ulicą stolicy zwiedzając okoliczne atrakcje oraz Europa Center. Przy kościele Pamięci Cesarza Wilhelma w pobliżu ulicy Kurfürstendamm pozostaliśmy na Bożonarodzeniowym jarmarku. Była okazja do odpoczynku i zakupu pamiątek. Podziwialiśmy lokalne rękodzieła, degustując się niemieckim jedzeniem przy świątecznej muzyce w tle. Atmosfera i klimat jarmarków przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia sprawiły na nas ogromne wrażenie. Po południu uśmiechnięci i pozytywnie zmęczeni wsiedliśmy do autokaru ruszając w stronę Polski.

Organizatorem wycieczki było mini przedsiębiorstwo MomenTravel, które zaplanowało i zorganizowało dwudniowy wyjazd. Szczególne podziękowania należą się dziewczynom z klasy 4bP: Zuzi Szczepaniak, Asi Najderek, Ninie Rosenau oraz Zosi Niedbale za szczególny wkład włożony w wycieczkę m.in. oprowadzając nas po ulicach Berlina i przybliżając nam historię ciekawych miejsc.

Dziękujemy kadrze nauczycielskiej w składzie na czele z Dyrektorem Dariuszem Betscherem, Sandrą Kurdynowską, Sławomirem Chmielewskim i Michałem Stachowskim za współpracę i opiekę nad młodzieżą.

Zachęcamy do odwiedzania MomenTravel na profilu Facebook, Instagram oraz TikTok. Znajdziecie tam relacje z przebytych wyjazdów oraz propozycje kolejnych wycieczek w przyszłym roku kalendarzowym.

tekst: Michał Stachowski
zdjęcia: uczestnicy wycieczki