Staszic. PO WER. Szkoła w cieniu Valdepeñas. 

Valdepeñas to miejscowość w Hiszpanii. Mieści się tam szkoła, której patronem jest wywodzący się z niej artysta – Gregorio Prieto. Szkoła ta łączy nauczanie ogólne i zawodowe. Kształcą się w niej – między innymi – blacharze samochodowi, chemicy, pracownicy gastronomi i obsługi klienta… Kształcą się też uczniowie zainteresowani przedmiotami ogólnymi i klasycznymi. Inne spojrzenie na edukację, choć tak podobne do polskiego. Inne metody nauczania, choć niedalekie rodzimym…

Takie oto doświadczenia stały się udziałem nauczycieli nakielskiego Staszica w trakcie realizacji kolejnego projektu PO WER odbywającego się na zasadach programu Erasmus+. Mieli oni możliwość zapoznania się z hiszpańską szkołą; organizacją jej funkcjonowania, infrastrukturą i – co najważniejsze – społecznością. Uczestniczyli w mobilnościach jobshadowing i teachingassignment. Mieli – tym samym – okazję zobaczyć lekcje języka hiszpańskiego, języka francuskiego, matematyki, chemii, historii, programowania i innych wybranych przedmiotów. Mogli porównać treści programowe i metody pracy… Najważniejszym zaś wyzwaniem było prowadzenie lekcji dla hiszpańskich uczniów. Zajęcia te spotkały się z dużym uznaniem. Nie mniej istotna była wymiana doświadczeń z hiszpańskimi nauczycielami i uczniami.

Realizacja mobilności do Valdepeñasbyła znakomitą okazją na poszerzenie horyzontów edukacyjnych dla nauczycieli nakielskiego Staszica.

Ten wyjazd kadry był ostatnim w ramach projektu „Nowoczesna szkoła szansą dla małego miasteczka”. Projekt obejmował łącznie 23 mobilności.

Koordynator projektu: Joanna Betscher

Tekst: Maciej Muzalewski