Siatkarze “Staszica” trzecią drużyną w województwie

Dnia 24 marca 2022 roku odbył się wojewódzki finał kujawsko-pomorskiej Licealiady w piłce siatkowej chłopców. Do tego poziomu rozgrywek zakwalifikowały się zwycięskie drużyny trzech półfinałów: II LO Grudziądz, ZSRCKU Przemystka, ZS Staszic Nakło oraz aktualny mistrz województwa XI LO Bydgoszcz. Rozgrywki miały miejsce przy ulicy Cichej w Bydgoszczy a pierwszy mecz zaplanowano o 9:30. Grano systemem „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów z ewentualnym tie-break do 15. Po krótkiej odprawie i losowaniu, zespoły rozpoczęły rozgrywki jednocześnie na dwóch boiskach. Poniżej prezentujemy kolejność spotkań, wyniki, końcową klasyfikację oraz krótkie podsumowanie:

ZSRCKU Przemystka – ZS Staszic Nakło 2:1 (22:25, 25:20, 15:13)
XI LO Bydgoszcz – II LO Grudziądz 2:0
ZSRCKU Przemystka – XI LO Bydgoszcz 0:2
ZS Staszic Nakło – II LO Grudziądz 2:0 (25:21, 25:22)
ZSRCKU Przemystka – II LO Grudziądz 2:0
ZS Staszic Nakło – XI LO Bydgoszcz 0:2 (11:25, 22:25)

Klasyfikacja końcowa:
1. XI LO Bydgoszcz
2. ZSRCKU Przemystka
3. ZS Staszic Nakło
4. II LO Grudziądz

Czwarty i ostatni nasz etap – wojewódzki Licealiady w tej dyscyplinie sportowej gościł na bydgoskiej hali widowiskowo-sportowej najlepsze szkolne drużyny województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwszy, emocjonujący set okazał się zwycięski dla nakielan. Po zmianie stron niestety zawodnicy z Przemystki dyktowali warunki. Nie udało się zbliżyć do remisu w żadnej części tego seta przegrywając drugą partię. Do tie-breaka podeszliśmy zmotywowani i gotowi do walki. Gra punkt za punkt w drugiej części seta była bardzo emocjonująca po obu stronach. Przegrana dwoma punktami zabrała realne szanse na srebro, które było w zasięgu ręki.

W drugim spotkaniu rywal z Grudziądza był mniej wymagający na parkiecie. Kontrolując grę w pierwszym secie kilkupunktową przewagą, pojedynek zakończył się naszą wygraną. Druga część spotkania przysporzyła nam trochę problemów w przyjęciu jednak udało się wyjść na prowadzenie w drugiej części gry. Mając niewielką przewagę pokonaliśmy uczniów grudziądzkiego LO wygrywając cały mecz 2:0.

Ostatni mecz turnieju rozgrywaliśmy z zawodnikami, którzy reprezentują na co dzień bydgoski klub. W pierwszej części meczu udało się zdobyć łącznie 11 punktów. Po zmianie stron nasz zespół utrzymywał 1-2 punktową stratę. Kilka dobrych zakończonych ataków naszego zespołu zaskoczyło zawodników po drugiej stronie siatki przegrywając z nimi ostatecznie drugi set tylko do 22.

Dziękuję całej drużynie, która na każdym turnieju w komplecie reprezentowała dumnie naszą szkołę począwszy od spotkań na szczeblu powiatowym aż do finału wojewódzkiego. Ich umiejętności siatkarskie zaprowadziły nas do brązowego medalu województwa kujawsko-pomorskiego Licealiady, który zaliczany jest do sportowego szkolnego sukcesu. Do wicemistrzostwa i srebrnego krążka zabrakło niewiele. Zadecydował o tym niestety pierwszy przegrany mecz naszego zespołu od początku trwającej Licealiady.

Poniżej brązowi medaliści województwa kujawsko-pomorskiego:
B. Tacikowski, J. Kiersznicki, H. Kwiatkowski, B. Kalinowski, M. Bruski, F. Nowaczewski, C. Młynarczyk,  F. Jeżewski , Sz. Kania, D. Nowacki. Opiekunem na zawodach był nauczyciel wychowania fizycznego Michał Stachowski.

Medale, dyplomy oraz puchary wręczała Pani Małgorzata Szopińska – koordynator sportowy województwa kujawsko-pomorskiego Szkolnego Związku Sportowego.

Przez ostatnie 10 lat nie kwalifikując się do finałów wojewódzkich powrót do miasta z brązowym krążkiem na szyi był czymś wyjątkowym dla każdego z nas. Spotkania z najlepszymi drużynami w województwie i towarzyszące sportowe emocje pozostaną na długo w naszej pamięci.

materiał: Michał Stachowski, ZS Staszic Nakło