Siatkarski Dzień Nauczycieli “Staszica”

16 października 2021 roku odbył się XXII Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli im. Łucjana Dombka z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Cyklicznie organizowane zawody piłki siatkowej zostały zorganizowane na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Dyrektor szkoły p. Kazimierz Toczko wraz z p. Janem Grabarskim – Przewodniczącym Komisji Edukacji, Sportu, Zdrowia, Polityki Społecznej i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią przywitali drużyny z Nakła oraz Szubina. Po oficjalnym otwarciu zawodów obecna była rodzina śp. Łucjana Dombka, która przez cały czas kibicowała wszystkim obecnym drużynom. Po losowaniu grano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Organizatorzy przyjęli również ewentualność jednej dodatkowej osoby w drużynie innego zawodu.

Zazwyczaj piszemy o wydarzeniach sportowych lub osiągnięciach uczniów lecz tym razem na parkiecie mieliśmy okazję zobaczyć nauczycieli. Drużyna Zespołu Szkół im. S. Staszica w Nakle nad Notecią zajęła ostatecznie trzecie miejsce w turnieju. Pomimo świetnej gry i organizacji w zespole zabrakło niewiele aby wskoczyć nawet na wyższe miejsce podium. Po pierwszym wygranym meczu 2:1 z ZSŻŚ Nakło kolejno rywalizowaliśmy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Chwilowa przewaga w tie-breaku 11:9 stawiała nas w świetnej sytuacji lecz rywale okazali się lepsi wygrywając cały mecz i ostatecznie turniej. Mecz z Szubinem okazał się jednostronny po dobrej zagrywce rywali w początkowej fazie meczu. Musieliśmy uznać wyższość szubinian przegrywając mecz 0:2.

Ostateczna klasyfikacja szkół:
1. ZS-P 3 Nakło
2. ZS Szubin
3. ZS Staszic Nakło
4. ZSŻŚ Nakło

Przez cały turniej najważniejsza była przede wszystkim zabawa i ona towarzyszyła nam od pierwszego do ostatniego spotkania. Pewne było to, że daliśmy z siebie wszystko prezentując się z jak najlepszej strony nie odstając od rywali poziomem i umiejętnościami siatkarskimi. Niejednokrotnie potrafiliśmy zaskoczyć zawodników po drugiej stronie siatki w elemencie dobrego ustawienia, obrony czy efektownego zakończenia ataku. To była świetna okazja do tego aby spotkać się z nauczycielami innych szkół i porozmawiać. Propagowanie aktywności ruchowej przez pedagogów dodały temu wszystkiemu sympatyczny i sportowy klimat w przyjaznej atmosferze.

Okolicznościowe puchary, dyplomy oraz wyróżnienia indywidualne zostały wręczone przez żonę patrona zawodów – p. Annę Dombek w asyście członka Rady Nadzorczej NS – p. Marcina Wybrańskiego. Drużyny z pierwszych trzech miejsc otrzymali dodatkowo pamiątkowe medale a każda drużyna nagrodę rzeczową w postaci piłki.

Ogromne podziękowania należą się zespołowi ZS Staszic Nakło, który zagrał w składzie: K. Łapińska, A. Frąckowiak, D. Malikowski, M. Kuliński, S. Kwasigroch i M. Stachowski.

Organizatorami wydarzenia był UMiG, Nakielski Sport i ZSŻŚ w Nakle.

zdjęcia: Maciej Łuczak
tekst: Michał Stachowski