Samarytanie z Markowej

W dniu 08.09.2023r. klasy pierwsze uczestniczyły w nietypowej lekcji historii, zaaranżowanej przez Pana Krzysztofa Borusa i Panią Agnieszkę Siwiak.

         W związku z zbliżającą się datą (10.09.2023r.) beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej, historycy postanowili przybliżyć młodzieży ich biografię, tło historyczne, które towarzyszyło wydarzeniom z 24 marca 1944 r. – śmierć rodziny. Przedstawiono także zasady przyznawania medalu Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i sylwetkę innych osób, które angażowały się w pomoc Żydom.

         Pomimo powszechnego terroru, strachu i ograniczonych możliwości materialnych, Ulmowie dali świadectwo tego, że człowiek w imię ewangelicznej miłości bliźniego jest gotów przezwyciężyć lęk, a nawet ryzykować własne życie. Podczas okupacji niemieckiej, dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld, za co niestety zostali zgładzeni.

         Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała wykładów, żywo reagowała na film, pt. „Tragedia w Markowej”, który odtworzono w czasie wystąpienia.

       Całość zakończono wymownym słowami :

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”

         Poproszono zebranych, aby zastanowili się nad tym, jak oni by zachowali się w  obliczu takiego zagrożenia?

Tekst: Agnieszka Siwiak

Foto: Anna Borus