Nasz uczeń Krzysztof Polowiec z kl. 3e zaprojektował skocznie narciarską oddaloną od niego o 600 km, mimo że nigdy tam nie był.
Krzysiek bardzo interesuje się skokami narciarskimi, sam nawet skakał na niewielkim pagórku zimą po 4-5 m.
Przeglądał różne amatorskie skocznie i pewnego razu natknął się na obiekt w Bogdanówce (województwo małopolskie).
Była to 10-metrowa całoroczna skocznia, zbudowana przez trzech młodych braci, którzy chcieli ją przebudować na większą.
Krzysiek zaciekawił się tym miejscem, ponieważ jest to jedna z niewielu konstrukcji zbudowanych przez pasjonatów w sposób prowizoryczny i tani, a nie przez firmę za nie wiadomo jakie pieniądze.
Skontaktował się z nimi przez internet, na YouTube, Facebooku i Discordzie.
Poprosił ich o zmierzenie terenu (kątów nachylenia co metr). Zaprojektował im w programie GIMP szkic profilu większej konstrukcji na podstawie zmierzonego terenu (gdzie dzięki tym danym kątom nachylenia go przerysował).
Dzięki temu szkicowi i wyliczeniom, chłopacy załatwili koparkę, która na podstawie tego projektu wykopała cały zeskok i część najazdu, a resztę najazdu zbudowali stabilną drewnianą konstrukcją z brzozy.
I tak powstał 19-metrowy obiekt (jest nawet zarejestrowany na oficjalnej stronie archiwalnych skoczni narciarskich).
https://www.skisprungschanzen.com/PL/Skocznie/POL-Polska/K-Małopolskie/Bogdanówka/4279
To jednak nie wszystko. Chłopacy postanowili zorganizować u siebie zimowe zawody amatorów, które odbyły się 12 stycznia 2025 roku. Akurat spadła tam duża ilość śniegu, lecz udało się przybyć 200 osobom, a startowało 14 zawodników z różnych zakątków Polski.
Atmosfera była swojska i góralska.
Na te zawody przyjechał nawet dziennikarz, który nagrał materiał o tej skoczni i zawodach, a następnie opublikował go na kanale TVP SPORT!
Ci bracia postanowili także na swoim kanale YouTube zrobić relację z zawodów, jak transmisję na żywo z konkursu skoków w telewizji, gdzie Krzysiek odegrał kluczową rolę – zmontował część materiału, przygotował całą oprawę graficzną oraz wcielił się w rolę komentatora!
Tutaj link do zawodów dla zainteresowanych:
Ponadto Krzysiek postanowił odwzorować obiekt w kultowej grze o skokach narciarskich – DSJ4, kodując ją w języku XML.
Dzięki jego ogromnej pomocy i zaangażowaniu, a także miłości i pasji do tej dyscypliny, powstał obiekt sportowy, w którym każdy może spróbować sił jako skoczek, trenować, poczuć ten lot jak prawdziwy zawodnik i przełamywać bariery w odległościach.
Warto wspierać takie inicjatywy tworzone przez pasjonatów!
Autor: Krzysztof Polowiec




