Narodowy Dzień Niepodległości w Staszicu

Uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią przygotowania do uroczystości związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, rozpoczęli już 2 tygodnie wcześniej. Był to okres w którym klasy zgłaszały się do konkursu szkolnego, zorganizowanego przez historyka Panią mgr Agnieszkę Siwiak. Konkurs składał się z 3 zadań. W pierwszym należało zrobić zdjęcie całego zespołu klasowego z flagą Polski, w drugim przygotować pracę plastyczną związaną z Dniem Niepodległości, zaś w trzecim przygotować pieśń patriotyczną, którą klasa zaprezentuję podczas galowego koncertu.

Zwieńczeniem przygotowań był 10.11.2023r., kiedy to cała społeczność szkolna przystąpiła do świętowania. Cały dzień z radiowęzła szkolnego słychać było pieśni patriotyczne, a wśród galowo ubranej młodzieży krążyła sonda Samorządu Uczniowskiego, który zadawał jakże ważne dwa pytania „Co obchodzimy 11 listopada?” i „ Co oznacza dla Ciebie niepodległość ?”.

Kulminacja obchodów miała miejsc na auli szkolnej, gdzie po krótkim przypomnieniu rysu historycznego i odczytaniu okolicznościowego przemówienia, odbył się koncert pieśni patriotycznych. Miał on charakter konkursu miedzy klasowego. Na żywo na scenie auli wystąpiło 18 klas wraz z wychowawcami. Nasza zdolna młodzież grała na żywo na instrumentach, czy też sięgała po mniej znany repertuar, wprawiając w zachwyt jury i widownie. Pod koniec dnia ogłoszono wyniki zmagań i wręczono nagrody.

Najbardziej wzruszającą częścią obchodów była godzina 11.11 kiedy wszyscy uczniowie wyszli przed sale lekcyjne, aula wypełniła się ciszą i powagą – cały Staszic stanął na baczność i odśpiewał 4 zwrotki Hymnu Narodowego, które zakończono gromkim brawami.

Obchody związane z 105 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, na pewno na długo zapadną uczniom Staszica w pamięci. Był to dzień pełen wrażeń i wesołego świętowania.

Dziękuję p. Karolowi Lizakowi za pomoc w sprawach organizacyjnych, p. Tomaszowi Sutemu za zdjęcia oraz uczniom: Dorianowi Śledzikowi (4e), Mateuszowi Konickiemu (4e), Marcelinie Wydrzyńskiej, Zosi Gojer, Karinie Katafiasz, Angelice Laseckiej i Jakubowi Wójcikowi (1b) z obsługę sprzętu oraz dekoracje auli. Wszystkim uczniom za godną postawę i zaangażowanie w koncert pieśni, nauczycielom i wychowawcom za przygotowanie młodzieży.

Koordynatorem całych obchodów była mgr Agnieszka Siwiak – nauczycielka historii.

Tekst : A. Siwiak,

Zdjęcia : T. Suty, M. Konicki, M. Wydrzyńska