Lekcja historii w Sztutowie i Malborku

W dniu 24 maja 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią mieli okazję podczas szkolnej wycieczki poznać historię obozu koncentracyjnego STUTTHOF w Sztutowie.

Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Wśród nich najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi. Wśród więźniów liczni byli także w kolejności Polacy, obywatele Związku Radzieckiego, Węgrzy i Niemcy. Ocenia się, że blisko 65 tysięcy więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia. Obóz Stutthof stanowił jeden z głównych instrumentów, służących do masowej eksterminacji ludności. W czerwcu 1944 włączono go do realizacji „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady.

Następnie, aby poddać się refleksji uczniowie z opiekunami udali się na spacer po sztutowskiej plaży. Słoneczna pogoda i kojący szum fal Bałtyku pozwolił na zadumę, ale również na opanowanie emocji.

Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki był zamek krzyżacki w Malborku. Jest to największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Najpiękniejszy widok na zamek jest od strony rzeki Nogat, a z zamkowej wieży roztacza się przeurocza panorama okolicy. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został wpisany na listę UNESCO. Wrażeń było więc naprawdę wiele. Ogromne podziękowania dla organizatorów oraz opiekunów : Pani Agnieszki Siwiak i Panów Krzysztofa Borusa, Karola Lizaka oraz Tomasza Melińskiego.

Autor: Iga Dąbrowska