Lekcja historii w Stoczni Gdańskiej

Dnia 22. listopada w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się spotkanie młodzieży ZS. i. S. Staszica w Nakle nad Notecią z legendarnym liderem Solidarności, działaczem opozycji, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, Prezydentem Polski – Panem Lechem Wałęsą.

Pan Prezydent w trakcie spotkania w swoim przemówieniu próbował uświadomić młodzież, że przyszłość Polski, Europy i świata zależy od współczesnych młodych ludzi, którzy najpierw powinni wyciągnąć wnioski z historii, by następnie – na uzgodnionych wspólnie warunkach zbudować nową, lepszą rzeczywistość. Podkreślił role i znaczenie Unii Europejskiej, a Polski w budowaniu Europy.

Na zakończenie lider Solidarności odpowiadał na pytania dotyczące obecnej sytuacji politycznej w Polsce i Europie. W podziękowaniu młodzież nakielskiego Staszica przekazała Monografię Ziemi Krajeńskiej – z dedykacją Pana Tadeusza Sobola – Starosty Nakielskiego.

Po tym niezwykłym spotkaniu uczestnicy zwiedzili wystawę pt.: „Stocznia. Człowiek. Przemysł”, czyli gdańskie dzieje stoczniowe przeplatające się z historią polityki i przemysłu. Wszyscy wspólnie stwierdziliśmy , że nie ma Gdańska bez stoczniowego doświadczenia, a demokratycznych tradycji bez dziedzictwa Solidarności.

Organizatorem wyjazdu oraz spotkania z Prezydentem Lechem Wałęsą był p. Witold Szarszewski, opiekunami: p. Agnieszka Melińska, p. Tomasz Meliński oraz p. Karol Lizak

Autor: Karol Lizak