Ekonomiczna wycieczka do Karpacza

Młodzież z technikum ekonomicznego z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią w ramach projektu „Ekonomia i rachunkowość szansą na lepszy start w dorosłość”, finansowanego przez Powiat Nakielski poznała praktyczne podejście do zagadnień ekonomicznych, rachunkowych i przedsiębiorczych.

W dniach 20–23 października 2022r. ekonomiści ze Staszica zwiedzili Gildę Rolno-Ogrodniczą w Poznaniu, Wrocław, Karpacz, Szklarską Porębę, kopalnię uranu i wędrowali po szlakach Karkonoszy. Celem realizowanego projektu na zajęcia pozalekcyjne jest poznanie praktycznego podejścia do zagadnień ekonomicznych.

W trakcie wycieczki przedmiotowej uczniowie poznali zasady funkcjonowanie rynku hurtowego w Poznaniu, natomiast w hucie szkła Julia zasady sprzedaży na rynku detalicznym. Zapoznali się z zabytkami architektonicznymi stolicy Dolnego Śląska i zwiedzili jego najwyższy budynek Sky Tower. Uczniowie poznali historię kopalni i zasady jej funkcjonowania.  Młodzież w ramach aktywnego wypoczynku weszła na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę oraz zapoznała się z formami i metodami promocji miast turystycznych, szczególnie Karpacza i Szklarskiej Poręby. Ekonomiści przeszli szlakami do Wodospadu Kamieńczyka oraz wodospadu Szklarki.

Wycieczka stanowiła również nagrodę dla reprezentacji naszej szkoły w turnieju ekonomicznym Sukces na Bank, w składzie uczniów z klasy 4cg: Zuzanna Gajewska, Marika Łasa, Laura Paszkiewicz, Krystian Radowski i Cyprian Młynarczyk. Zespół Szkół im. S. Staszica w Nakle nad Notecią znalazł się w ósemce najlepszych szkół z całej Polski. Uczniowie wygrali 2000 zł, które pokryły koszty ich wyjazdu. Uczniowie zdobyli tytuł laureatów konkursu, odcinki turnieju można było obejrzeć w wakacje w telewizji TVP3(obecnie dostępne na platformie VOD).

Koordynatorkami projektu na zajęcia pozalekcyjne są nauczycielki przedmiotów ekonomicznych: Grażyna Kinderman i Agnieszka Rotkiewicz. Uczniami w trakcie wyjazdu opiekowały się nauczycielki: Agnieszka Rotkiewicz, Małgorzata Sass- Jakóbczyk i Ewa Welker.

Tekst: Agnieszka Rotkiewicz