Adepci turystyki nakielskiego Staszica w akcji!

8.04.2022 klasa pierwsza technikum organizacji turystyki z nakielskiego Staszica, pod opieką P. Karola Lizaka oraz wychowawcy – P.  Krzysztofa Borusa, wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Bydgoską Lokalną Informację Turystyczną.

Przewodnikami młodzieży i jej opiekunów byli Pani Katarzyna Kociniewska oraz Pan Jakub Brągiel. Pokazali oni uczestnikom wyjazdu historię Bydgoszczy, jej niuanse i tajemnice. Młodzi turyści dowiedzieli się jak dawniej wyglądał bydgoski port wraz z jego spichlerzami. Mogli poznać średniowieczne zabytki, takie jak Katedra św. Marcina i Mikołaja. Jednak Bydgoszcz – to także nowoczesność. I dlatego zostały przeanalizowane nowe atrakcje turystyczne, takie jak ,,Przechodzący przez rzekę”.

Nie pominięto też lokalnych legend. Dlaczego Twardowski ukazuje się z okna na starym rynku? Jakie znaczenie w kulturze polskiej miała krwawa ręka na niegdysiejszym ratuszu? Na te pytania młodzież mogła znaleźć odpowiedzi w trakcie tej wycieczki edukacyjnej.

Nasi gospodarze nie tylko przybliżyli piękne aspekty miasta, ale również pokazali, na czym polega praca przewodnika turystycznego. Określili ogólne zasady swej profesji i wnioski płynące z wieloletniego doświadczenia. Ot; na przykład: jak zachować się, jeżeli trafimy na ,,zbyt dociekliwego turystę”.

Kolejnym punktem programu były odwiedziny w punkcie Informacji Turystycznej, gdzie przedstawiciele nakielskiego Staszica zostali powitani przez Prezesa BYLOT, Pana Jana Karola Słowińskiego. Tu uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się pracownik informacji turystycznej.

Pasja i profesjonalizm naszych współpracowników z BYLOTu zaowocowały. Uczniowie już wiedzą, że trzeba być przygotowanym na każdego typu pytania od turystów. Trzeba mieć wiedzę, doświadczenie i umiejętności elastycznego reagowania na potrzeby klientów.

W tym dniu, pełnym wrażeń, nastolatkowie poznali Bydgoszcz na nowo. Bydgoskie Centrum Informacji Turystycznej przykuło uwagę uczniów i zachęciło ich do dalszego zdobywania wiedzy na temat Bydgoszczy oraz pracy na rynku turystycznym.

autor: Zofia Sobolewska