Wyjazd studyjny uczniów Staszica do Volkswagen Poznań

        W dniu 21 listopada 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią w ramach projektu „Przedsiębiorczość bez granic”,  finansowanego przez Powiat Nakielski uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do fabryki Volkswagen Poznań. W trakcie wyjazdu studyjnego młodzież poznała cykl produkcyjny w fabryce samochodów VW.

         Produkcja samochodów to złożony proces, w którym krok po kroku powstaje gotowy pojazd. Droga jaką pokonuje VW Caddy, Caddy Maxi oraz VW Transporter T5 aby samodzielnie zjechać z linii montażowej prowadzi przez działy budowy karoserii, nowoczesną lakiernię i dział montażu. W proces ten zaangażowanych jest około osiem tysięcy pracowników oraz dziesiątki robotów. Praca w tej firmie jest dobrze zorganizowana. Zapas materiałów wystarcza na 1.5 godziny pracy. Każdy model składany jest pod konkretne zamówienie klienta i nie ma w tym żadnego przypadku. Z taśmy, co dwie minuty zjeżdża nowy model Volkswagena. Nasz pobyt na terenie Volkswagena zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem z naszym przewodnikiem. Szkoda tylko, że w zakładzie obowiązuje zakaz fotografowania.

Ponadto w wolnej chwili odwiedziliśmy największe w Wielkopolsce Centrum Handlowe Poznania.

        Istotne dla ucznia są wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw, instytucji, fabryk, zakładów, ponieważ nie tylko wiedza książkowa jest ważna, ale przede wszystkim praktyka. Wyjazdy są świetna okazję do konfrontacji wiedzy teoretycznej z praktyką.

Podczas wyjazdu studyjnego uczniami opiekowali się nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Agnieszka Rotkiewicz, Piotr Benenowski i Sławomir  Chmielewski.

Materiał: Agnieszka Rotkiewicz

Zdjęcia: Sławomir Chmielewski