Wyjazd studyjny Staszica na ITB Berlin 2014

Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle nad Notecią w dniach 7 – 8 marca 2014 r.  uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Berlina na Międzynarodowe Targi Turystyczne (ITB Berlin 2014). Stanowił on praktyczną część projektu pt. „Kierunek przedsiębiorczość”, realizowanego w ramach grantu  dofinansowanego przez Powiat Nakielski. Obejmował on zajęcia pozalekcyjne z przedsiębiorczości polegające na łączeniu teorii z praktyką. W wyjeździe uczestniczyło czterdzieścioro czworo uczniów, którymi opiekowali się następujący nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Justyna Jamnik-Bojewska,  Dariusz Jan Betscher oraz Tomasz Kowalski.

Pierwszego dnia, przed ITB uczniowie poznali założenia urbanistyczne i architekturę Berlina. Zobaczyli obiekty architektoniczne świadczące o historii tego miasta, takie jak: Reichstag,    Potsdamer Platz, ulicę Unter den Linden, Alexanderplatz, Old National Gallery, Neues Museum oraz Pergamonmuseum.

Następnego dnia uczniowie udali się na tereny wystawiennicze Międzynarodowych Targów Turystycznych – ITB Berlin. Tu wystawiają się największe firmy z branży turystycznej, z całego świata. Młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania dużych targów. Uczniowie zobaczyli  w jaki sposób promowane są różnego rodzaju produkty turystyczne. W jakiej formule prezentują się firmy branży turystycznej. Zależność zabudowy stoisk od rodzaju wyłożonych materiałów promocyjnych. Uczniowie mieli również okazję w praktyce sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego i angielskiego, prowadząc konwersację z przedstawicielami poszczególnych stoisk targowych. W ten sposób otrzymali wiele informacji z zakresu handlu, przedsiębiorczości i marketingu. Ponadto obdarowani zostali różnego rodzaju upominkami. Młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu, który na pewno dostarczył im wiele niezapomnianych wrażeń i doświadczeń.