Wyjazd studyjny Staszica na ITB Berlin 2013

W dniach 8 i 9 marca 2013 r.  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle nad Notecią zorganizował wyjazd studyjny na Międzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie (ITB Berlin). Stanowił on część projektu pt. „Ekonomiczne fascynacje”, realizowanego w ramach grantu  dofinansowanego przez Powiat Nakielski. Projekt dotyczył zajęć pozalekcyjnych z marketingu i zakładał łączenie teorii z praktyką. W wyjeździe uczestniczyło czterdzieścioro czworo uczniów, którymi opiekowali się następujący nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Justyna Jamnik-Bojewska,  Monika Słowik, Agnieszka Nowak   i  Michał Hopfinger.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Berlin, gdzie zobaczyli między innymi: Reichstag,    Potsdamer Platz, ulicę Unter den Linden, Alexanderplatz, Old National Gallery, Neues       Museum i Pergamonmuseum. Spędzony w ten sposób czas stanowił dla nich cenną lekcję historii, kultury i architektury Berlina.

Następnego dnia uczniowie udali się na Międzynarodowe Targi Turystyczne – ITB Berlin 2013, gdzie wystawiają się największe firmy z branży turystycznej. Stanowiły one główny  cel wyjazdu studyjnego. Młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania targów.        Uczniowie zobaczyli  w jaki sposób promują się różnego rodzaju firmy, jak zbudowane są ich stoiska i jakie materiały promocyjne one stosują. Mieli również okazję w praktyce sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego i angielskiego, w trakcie rozmów z przedstawicielami poszczególnych stoisk targowych. Otrzymali wiele informacji z zakresu handlu, przedsiębiorczości i marketingu, a także obdarowano ich różnego rodzaju upominkami. W drodze do kraju uczniowie wymieniali się zdobytymi informacjami i wrażeniami. Młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu, który na pewno dostarczył im wiele niezapomnianych przygód i doświadczeń.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Nowak