Wyjazd studyjny młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią

W połowie września 2012r. młodzież ZSP im. Stanisława Staszica wraz z opiekunami uczestniczyła w ramach projektu „A to Polska właśnie- nekropolie powiatu nakielskiego”, realizowanego z funduszu Powiatu Nakielskiego, w wyjeździe studyjnym

Trasa wyjazdu obejmowała Warszawę, Sejny, Żegary, Krasnogrudę, Wilno, Troki, Wigry i Suwałki.

Podczas pobytu w Warszawie młodzież spotkała się z Panią Zofią Posmysz, więźniarką obozu Auschwitz-Birkenau, pisarką i autorką scenariuszów filmowych, m.in. „Pasażerki”, wg którego film zrealizował Edward Munk. Spotkanie odbyło się w Sali Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili także Cmentarz Żydowski, gdzie odwiedzili grób Marka Edelmana, ostatniego dowódcy powstania w Getcie Warszawskim, a na cmentarzu Powązkowskim Aleję Zasłużonych.

W Sejnach młodzież brała udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników ośrodka „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów” pod hasłem „Nekropolie śladami naszej przeszłości”, zwiedziła Białą Synagogę, Sanktuarium Nawiedzenia Matki Bożej z zespołem klasztornym podominikańskim i Cmentarz Żydowski.

W Krasnogrudzie, w Międzynarodowym Centrum Dialogu, a wcześniej w wakacyjnym miejscu Czesława Miłosza młodzi ludzie uczestniczyli w interaktywnej lekcji o wybitnym poecie pod nazwą „Śladami Miłosza od Krasnogrudy przez Berkley do Krakowa”.

W czasie pobytu w Wilnie uczniowie zwiedzili Ostrą Bramę, Katedrę Piotra i Pawła, Cmentarz na Rosie, starówkę, a także Uniwersytet Wileński.

W drodze powrotnej uczestnicy mieli możliwość obejrzenia zamku w Trokach, który jest kolebką państwowości Litwinow.

Pobyt na ziemi podlaskiej zakończył się w Suwałkach lekcją w domu rodzinnym Marii Konopnickiej, w którym obecnie znajduje się muzeum pisarki.

Niektórzy uczestnicy zwiedzili również wielokulturowy cmentarz w Suwałkach, na którym pochowani są katolicy, ewangeliści, żydzi, prawosławni, muzułmanie i staroobrzędowcy.

Tegoroczny wyjazd studyjny to niezapomniana lekcja historii, literatury sztuki.

Uczestnicy wraz z opiekunami