Wyjazd na Giełdę w Poznaniu

Giełda w PoznaniuDnia 8 listopada 2010r. odbyła się wycieczka przedmiotowa na Wielkopolską Giełdę Rolno-Ogrodniczą S.A. w Poznaniu. 

           Bardzo wcześnie rano, bo już po godzinie 5 wyruszyliśmy z Nakła do Poznania. Aby zapoznać się z funkcjonowaniem Giełdy w Poznaniu musieliśmy być na miejscu około godziny 8 rano, gdyż giełda czynna jest od godzin nocnych do samego rana.

Po przybyciu na miejsce czekała na nas przewodniczka.

Opowiedziała nam ona o historii i współczesności Giełdy,a właściwie Wielkopolskiej Gildy (obecna jej nazwa) w Poznaniu.

    Omówione zostały zasady handlu na tym rynku hurtowym. Dowiedzieliśmy się że głownie handluje się tutaj kwiatami i dodatkami do kwiatów, owocami, warzywami, rybami i wszelkiego rodzaju artykułami spożywczymi. Handel odbywa się w halach i na zewnątrz – pod wiatami.

Po tej prelekcji udaliśmy się na zwiedzanie. W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy halę kwiatową, gdzie handluje się żywymi kwiatami. Hala ta była specjalnie przystosowana do tego celu (klimatyzacja, chłodnie). Mogliśmy także obserwować zasady zawierania transakcji kupna-sprzedaży.

Następnie zwiedzaliśmy halę dodatków do kwiatów. W hali tej handel odbywał się w specjalnie przygotowanych boksach. Handluje się tutaj także doniczkami, pamiątkami, wikliną i innymi artykułami, którymi handluje się w kwiaciarniach.

Zupełnie inny wygląd miały hale do handlu artykułami spożywczymi, owocami i warzywami.

Tutaj hale też są klimatyzowane, ale każdy boks ma swoje osobne wyjście na zewnątrz tak, aby dostawa towarów następowała bezpośrednio z zewnątrz do boksu

Opiekunami naszymi byli: p. Wioletta Traczyk, p. Dorota Banaszak oraz p. Grażyna Kinderman i p. Michał Hopfinger – którzy byli organizatorami tej wycieczki.

 Do domu pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach popołudniowych. Była to dla nas -uczestników wycieczki prawdziwa lekcja ekonomii

[nggallery id=15]