VI Zlot Hufca Nakło w Staszicu

W dniach 8-9 listopada 2019 roku  w Zespole Szkół  im. St. Staszica w Nakle odbył się VI Zlot Hufca Nakło zorganizowany przez I Drużynę Starszoharcerską im. Ireny Sendlerowej. W tym roku tematem przewodnim było 100-lecie powrotu Nakła do Macierzy. W Zlocie brały udział drużyny harcerskie i gromady zuchowe ze Strzelewa, Kruszyna, Występu, Nakła i Paterka.

Zuchy i harcerze rywalizowali w wieczornym biegu patrolowym, przygotowanym przez drużynę z Kruszyna. Dużo sportowych emocji dostarczyły zajęcia prowadzone przez trenerów Pawła Boronia  i Michała Stachowskiego.

Był również instruktaż pierwszej pomocy zorganizowany przez strażaków  z Państwowej  Straży Pożarnej  w Nakle nad Notecią.

Wieczorem podczas świecowiska, wspólnego śpiewu, pląsów odbyła się prezentacje prac plastycznych związanych z tematyką Zlotu. Szczególnie spodobała się infografika przygotowana przez Drużynę Wodniaków i Gromadę Dzieci z Bocianiego Gniazda z Występu.

Drugiego dnia uczestnicy Zlotu posadzili cebulki krokusów wokół  jabłonki upamiętniającej  Irenę  Sendlerową.  Jabłonka związana z  patronką   drużyny  harcerskiej  z Nakła, natomiast krokusy symbolizują dzieci zamordowane w czasie II wojny światowej..

Harcerze i zuchy obejrzały również stałą wystawę w Muzeum Ziemi  Krajeńskiej w Nakle oraz prezentację w siedzibie Stowarzyszenia Patriotycznego 1939.

Wszyscy uczestnicy na zakończenie Zlotu otrzymali pamiątki  ufundowane przez sponsorów.

Uczestnicy i  organizatorzy  chcieliby  podziękować  za  pomoc w zorganizowaniu  Zlotu: Państwowej Straży  Pożarnej w Nakle, dyrektorowi   Muzeum  Ziemi  Krajeńskiej panu Tomaszowi Pasiece,  panu  Jackowi  Adamczewskiemu ze stowarzyszenia Patriotycznego 1939, panu Andrzejowi Kuligowskiemu za oprawę muzyczną  świecowiska, dyrektorom  Banku  Santander Consumer mającemu  siedzibę  przy  ulicy Bydgoskiej  44 oraz Banku Spółdzielczego w Nakle.  Szczególne  podziękowania składamy Panu  Staroście Tadeuszowi Sobolowi.

Organizatorzy i uczestnicy