Uczniowie zwiedzili północne jeziora

        W dniach 10-16 czerwca młodzież z nakielskiego Staszica w sześcioosobowym składzie wybrała się na wycieczkę żeglarską na największe jeziora w Polsce. Już drugi raz uczniowie naszej szkoły poznali region Warmii i Mazur z perspektywy łodzi żaglowej. Oprócz uczniów ze Staszica była obecna młodzież z I LO w Nakle oraz z LO w Szubinie.

        Szkolny jacht prowadzony był przez sternika i instruktora pana Kazimierza Stasińskiego, który ogromną wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielił się z załogą. Przed pierwszym wypłynięciem zapoznano wszystkich z zasadami bezpieczeństwa oraz jak jest zbudowany jacht. Młodzież nauczyła się kilka rodzajów węzłów i ich skuteczne użycie podczas żeglowania.

        W kolejnym dniu po zrobieniu zakupów i wspólnym śniadaniu, żeglarze wypłynęli tym razem na północne jeziora mazurskie. Z jeziora Kisajno dopłynęliśmy do jeziora Dargin, przy którym zatrzymaliśmy się na pierwszy nocleg. Miejsce nazywane „Pieczarkami” jest nadzwyczaj spokojne. Długa plaża, my i natura. Nazajutrz wpłynęliśmy na jezioro Kirsajty a tuż za nim znajdowało się jezioro Mamry. Drugi postój odbywał się na Zwierzynieckim Rogu, przy którym zjedliśmy obiadokolację. Wieczorem wspólnie zorganizowaliśmy ognisko przy którym piekliśmy kiełbaski oraz śpiewaliśmy szanty integrując się z uczniami innych szkół. W trzeci dzień dopłynęliśmy do Węgorzewa na zakupy i obiad. Po południu obraliśmy kierunek na jezioro Święcajty. Dobiliśmy do pomostu „U Mazura” u którego zjedliśmy wspólny posiłek i przenocowaliśmy. Od tego momentu musieliśmy kierować się z powrotem do Centralnego Ośrodka Sportowego z którego wyruszyliśmy cumując w Rogu Pierkunowskim. Po śniadaniu odbył się chrzest w formie zabawowej młodych adeptów żeglarstwa, którzy pierwszy raz odbywali swoją przygodę na wodzie.

        Przez cały tydzień pod okiem sternika młodzież praktykowała nową wiedzę. Załoga uczyła się jak prawidłowo sterować jachtem oraz jak w prawidłowy sposób ułożyć żagle. Prowadzenie jachtu przy niesprzyjających warunkach okazało się niełatwe a kluczem do sukcesu była powtarzalność czynności. Z dnia na dzień uczniowie radzili sobie coraz lepiej. Młodzi żeglarze zapoznawali się z ruchem wodnym i oznakowaniem. Na co dzień dbano o czystość jachtu a w godzinach późno popołudniowych integrowano się z innymi szkołami Powiatu Nakielskiego.

        Klimat Mazur pozwolił wszystkim odejść od problemów życia codziennego, technologii czy wielkich marketów. Przy sprzyjającej pogodzie korzystano z piękna przyrody i słońca, którego przez część rejsu nie brakowało. Wycieczka szkolna miała wiele innych zalet, ponieważ nauczyła wszystkich samodzielności, pracy w zespole i organizacji wspólnie spędzanych dni. Oprócz tego uczniowie poznali nowe osoby z sąsiednich szkół spędzając z nimi aktywnie czas grając w różne gry karciane czy bawiąc się w jengę. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich miała swój niezwykły klimat, który udokumentowaliśmy małą galerią zdjęć.

Weronika, Juliusz, Norbert i Tomasz mieli okazję brać udział drugi raz w wycieczce. W tym roku do nich dołączyła Ola oraz Miłosz.

Do zobaczenia w przyszłym roku, AHOJ !

Michał Stachowski, ZSP Staszic