Uczniowie Staszica na Dniach Turystki

     23 października uczniowie klas Technikum kształcącym w zawodzie technik obsługi turystycznej oraz organizacji reklamy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią uczestniczyli w “Dniu Turystyki”, który został zorganizowany przez Instytut Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

     Młodzież uczestniczyła  w  wykładach poświęconych uprawianiu turystyki. W tym roku tematem przewodnim Dnia Turystyki była Bułgaria.  Pierwszy wykład na temat “Wyjazdów turystycznych do Bułgarii z punktu widzenia pracowników biur podróży” został wygłoszony przez Marzenę Rafalską , która przestawiła fakty związane z ruchem turystycznym w tym rejonie oraz zainteresowaniem polskich turystów.

     Następnie studenci UKW opowiedzieli oraz w barwny sposób zaprezentowali relację z tegorocznej wyprawy do Bułgarii oraz zainspirowali uczestników do zabaw z GPS.          W dalszej części sesji plenarnej dr hab. Margarita Ilieva, prof. nadzw. UKW wygłosiła prelekcje nt. ” Bułgaria w europejskiej różnorodności”.

     Część druga DNIA TURYSTKI to zajęcia terenowo – szkoleniowe, gdzie młodzi turyści  Staszica zostali podzieleni na grupy oraz wzięli udział w następujących warsztatach: terenowa gra miejska, gry i zabawy psychologiczne dla potencjalnych przewodników i pilotów wycieczek turystycznych, nordic walking.

     Ponadto całej imprezie towarzyszyły wystawy: pamiątek z wyjazdów turystycznych, “drewniaczków”, czyli skarbów jakimi wymieniają się geocacherzy na całym świecie, kartograficzna.

     Przyszli globtroterzy z fascynacją uczestniczyli w Turystycznym Święcie, a dzięki współpracy z Instytutem Geografii mają możliwość uzupełnić i utrwalić zdobytą w szkole wiedzę. Opiekunami wyjazdu byli: p. Magdalena Gapińska, p. Jolanta Gryko  oraz p. Karol Lizak.

autor: Karol Lizak