Uczeń Staszica autorem najlepszego dokumentu na Międzypowiatowym Przeglądzie Filmów Amatorskich „Bez Granic”

        W czytelni Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie, 25.11.2016 roku podczas specjalnej gali podsumowano trzeci Międzypowiatowy Przegląd Filmów Amatorskich „Bez Granic”. Konkurs był realizowany przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie w ramach projektu współfinansowanego przez Powiat Nakielski.

        Na przegląd wpłynęło 12 obrazów dokumentalnych, wśród nich znalazły się trzy dokumenty przygotowane przez  uczniów i nauczyciela Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica Nakle nad Notecią. Jury, któremu przewodniczyła dr Monika Siwak-Waloszewska oceniła walory artystyczne i warsztat filmowy wszystkich autorów obrazów. Uczeń Staszica Bartłomiej Majcher zajął drugie miejsce, które okazało się najlepszym na tym konkursie. Pierwsze miejsce nie zostało nikomu przyznane, więc film psychologiczny pt. „Reportaż” okazał się bezkonkurencyjnym. W nagrodę otrzymał on kamerę sportową GoPro, możliwość przejścia warsztatów filmowych i specjalne miejsce na przyszłorocznym festiwalu Tofifest, który odbędzie się w Toruniu. Jarosław Jaworki – rzecznik prasowy festiwalu docenił potencjał aktorski Bartka oraz jego umiejętność pisania scenariuszy. Z kolei dr Monika Siwak – Waloszewska z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw przeprowadziła wywiad z laureatem oraz pochwaliła jego głos i dykcję.  Dała także kilka cennych rad, które przydadzą się podczas realizacji dźwięku w filmach. Ponadto Bartek wykazuje swój talent jako prezenter w lokalnym Radiu Nakło.

        W kategorii dorośli wyróżnienie otrzymał film pt. „Przed egzaminem” autorstwa nauczyciela Staszica  Sławomira Chmielewskiego. Dodatkowo uczniom Staszica: Marcie Zmitrowicz i Jakubowi Oszywa przyznano wyróżnienie z dokument „Pasja”. Prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego Mirosław Rzeszowski wręczył podziękowania za wsparcie realizacji projektu, włożony wkład pracy w inspirowanie i wspólne działanie z młodzieżą dla: Grażyny Kinderman, Agnieszki Rotkiewicz i Sławomira Chmielewskiego.

Bartkowi Majcher i Sławomirowi Chmielewskiemu życzymy sukcesów w kolejnych przeglądach filmowych.

Materiał: Agnieszka Rotkiewicz

Zdjęcia: Mirosław Rzeszowski