Uczeń naszej szkoły na pokładzie Daru Młodzieży

        Dnia 20 maja 2018 roku z portu w Gdyni wypłynął Dar Młodzieży w „Rejs Niepodległości” dookoła świata. Żaglowiec młodych adeptów z całej Polski w 319 dni odwiedzi 22 porty w 19 krajach całego świata. Na Jego szlaku znajdą się między innymi takie porty świata jak: Kapsztad, Singapur, Dżakarta, Los Angeles czy Panama gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

        Żaglowiec, nazywany „ambasadorem Polski”, będzie promował nasz kraj w rejsie dookoła świata dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Załogę statku stanowi 1000 młodych osób, podzielonych na 6 zmian. Ponad połowa z nich to studenci szkół morskich z Gdyni oraz Szczecina, pozostali są laureatami konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którzy przeszli szkolenie na morzu.

        W tak ważnej misji nie zabrakło naszego ucznia, który swoje miejsce na pokładzie żaglowca zdobył biorąc udział w konkursie. Oprócz Tomasza Lemke, wyróżnienie otrzymały również dwie uczennice nakielskiego I LO: Beata i Karolina. Należy wspomnieć, że ich znajomość rozpoczęła się na zeszłorocznej wycieczce na Mazury a w chwili obecnej zostali „Młodymi Ambasadorami Polski” i wezmą udział w rejsie dookoła świata.

        20 maja swoją żeglarską przygodę rozpoczął Tomasz Lemke, który płynie w pierwszym odcinku żaglowca z Gdyni do Kopenhagi. 10 lipca na pokład żaglowca zaokrętuje się Karolina, która popłynie ze Szczecina na Teneryfę. Ostatnią uczestniczką, która będzie nas reprezentować będzie Beata, która dołączy do załogi Daru Młodzieży 16 listopada i popłynie z Osaki do Los Angeles.

        Gratulujemy Tomkowi i jego koleżankom z I LO zaangażowania i odwagi w podejmowaniu wyzwań i na dalszą żeglarską przygodę życzymy „stopy wody pod kilem”. Niech wiatr wam wieje w żagle i rozwija wasze żeglarskie pasje. Godnie reprezentujcie nas w portach całego świata i „niech Dar Młodzieży zachwyca was swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej”.

autor: Michał Stachowski