Staszic na giełdzie

Młodzież Staszica miała okazję po raz kolejny zapoznać się z praktycznym podejściem do ekonomii, podczas wyjazdu studyjnego do Poznania  na Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą S.A. Wyjazd zorganizowano  w ramach realizowanego przez szkołę grantu Powiatu Nakielskiego na zajęcia pozalekcyjne pt. „Ekonomiczne Fascynacje”. Przyszli ekonomiści i handlowcy zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi handlu i obrotu towarowego.

W dniu 19 listopada 2013 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią zorganizował wyjazd studyjny do Poznania na Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą S.A. Stanowił on część projektu pt. „Ekonomiczne fascynacje”, realizowanego w ramach grantu  dofinansowanego przez Powiat Nakielski. Projekt dotyczył zajęć pozalekcyjnych z ekonomii i zakładał łączenie teorii z praktyką. W wyjeździe uczestniczyło czterdzieścioro pięcioro uczniów, którymi opiekowali się następujący nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Justyna Jamnik-Bojewska, Agnieszka Rotkiewicz i Michał Hopfinger.

Głównym celem wyjazdu na giełdę było zapoznanie uczniów z praktycznym podejściem do nauczanych przedmiotów ekonomicznych. Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się wypowiedziom nauczycieli na temat ustalania marż i cen na różnych szczeblach obrotu towarowego, ze szczególnym uwzględnieniem rynku hurtowego i zasad jego funkcjonowania. Młodzież miała okazję zobaczyć z bliska organizację i ekspozycję różnych stoisk handlowych oraz zadawać pytania hurtownikom. Duże zainteresowanie wzbudziła w nich możliwość poruszania się po wielkich halach handlowych. Zdziwili się, że giełda funkcjonuje głównie w nocy, a w godzinach rannych w pawilonach powoli zamiera handel. Na koniec uczniowie mieli okazję stać się konsumentami, którymi zazwyczaj na tym rynku są detaliści. Mogli spróbować swoich sił w handlu i zakupić wybrane towary. Uczniowie zauważyli, że rynek ten, jak każdy inny, prowadzi sprzedaż sezonową, ponieważ bardzo dużo oferowanych towarów nawiązywało już do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Młodzież zadowolona, pełna wrażeń i wiedzy bezpiecznie wróciła do domów. Wyjazd ten z pewnością przybliżył uczniom zagadnienia związane z ich kierunkiem kształcenia.

Agnieszka Rotkiewicz