STASZIC BIEGA DLA NIEPODLEGŁEJ

Dnia 19.11.2020 roku na miejskim stadionie im. K. Biniakowskiego w Nakle odbył się trening biegowy z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczycieli ZS im. S. Staszica w Nakle w ramach realizacji projektu zajęć pozalekcyjnych pt. „Sport i turystyka dodaje nam wiatru w żagle”, który otrzymał wsparcie z powiatu nakielskiego. Głównym celem sportowego spotkania na stadionie było uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości oraz zachęcenia młodzieży do dbania o sportowy rozwój poprzez bieganie. Gościem specjalnym treningu był maratończyk,  rekordzista Guinnessa, człowiek, który w 366 dni przebiegł 366 maratonów – Ryszard Kałaczyński.

Spotkanie z biegaczem, wspólny trening i bieganie wywarło na wielu uczestnikach duże wrażenie. Pasja do biegania jaką Pan Ryszard zaraża ludzi ogarnęła również nasze środowisko. Słynny maratończyk nie szczędził czasu uczestnikom projektu na wspólne dzielenie się swoim doświadczeniem, opowiadaniem o stawianych celach i życiowych sposobach pokonywania słabości. Zdradził swoje kolejne wyzwanie i formy przygotowań do nich. Pan Rysiu chce po raz kolejny wpisać się do księgi rekordów i jako pierwszy zrobić 100 triathlonów w 100 dni . Zaplanował dystans najtrudniejszego triathlonu czyli IRONMAN, gdzie w jednym wyścigu musi pokonać 3,84km pływania, 180,2km na rowerze i 42,195km biegu. Przygotowania trwają już od kilkunastu miesięcy a w pływaniu pomaga mu nasz nauczyciel – trener pływania Marcin Kuliński. Kibicujemy Panu Rysiowi i życzymy dużo zdrowia w takim wyzwaniu.

Cieszy nas fakt, że w zadaniu poza uczniami nakielskiego Staszica i Czwórki udział wzięli również  nauczyciele naszej szkoły. To udowadnia tezę, że jeśli przykład idzie od góry to sukces realizacji jest gwarantowany. Autorzy projektu by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości założyli by zrobić wspólnie 102 km. Plan wykonano z nadwyżką z czego jesteśmy bardzo dumni.

Uczestnicy projektu otrzymali pamiątkową koszulkę a po wykonaniu zadania z rąk Pana Ryszarda Kałaczyńskiego odebrali statuetkę.

Słowa podziękowania kierujemy w pierwszej kolejności  do Pana Ryszarda Kałaczyńskiego za poświęcony nam czas i wskazanie sportowego kierunku walki o zdrowie i sprawność. Dziękujemy  wszystkim uczestnikom, którzy mimo niesprzyjających warunków pogodowych i pandemicznych odważyli się podjąć wyzwanie wspólnego biegania. Dziękujemy również Spółce Nakielski Sport za udostępnienie obiektu  i nauczycielom naszej szkoły W. Szarszewski, M. Frąckowiak, T. Meliński, E. Młynarczyk, T. Bzdawka, M. Stachowski i M. Kuliński za sportową postawę i organizację treningu.

Zadanie zostało zrealizowane w tramach projektu zajęć pozalekcyjny starostwa powiatowego w Nakle pt. „Sport i turystyka dodaje nam wiatru w żagle”, którego autorami są nauczyciele WF Marcin Kulińśki i Michał Stachowski.

Materiał: M. Kuliński, M. Stachowski