Spotkanie Augustem Kowalczykiem

Spotkanie z p. Kowalczykiem5 października w NOK-u odbyło się spotkanie Augustem Kowalczykiem, człowiekiem który przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym w Auschwitz Birkenau. Uczestniczyła w nim młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica, Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego oraz delegacje młodzieży z Gimnazjum nr. 4 w Nakle i uczniowie Ośrodka Szkolno-wychowawczego w Samostrzelu.
W pierwszej części spotkanie były więzień opowiadał o swoim życiu obozowym i swojej ucieczce z Auschwitz. W drugiej części obejrzeliśmy film „Wergili” z udziałem Augusta Kowalczyka, w którym grał dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wszyscy byliśmy mocno poruszeni historią człowieka, który pomimo nieludzkich warunków nie poddał się. Nasz Goś często podkreślał że żyje dzięki pomocy wielu Polaków oraz kobiet z organizacji ruchu oporu ZWZ-AK. Wydarzenie te  opisuje w swojej książce pt. „Refren Kolczastego Drutu”
Jesteśmy pełni podziwu dla ludzi, którzy nieśli pomoc nie zważając na konsekwencje, które mogły ich spotkać.
W sposób szczególny dziękujemy nakielskim bankom: (Bank Spółdzielczy w Nakle, AIG Bank Polska SA, Bank Zachodni WBK, które pomogły w zorganizowaniu spotkania.

[nggallery id=16]