Spotkania z Maryją

W dniach 3-4 października 2013r. maturzyści naszej szkoły pielgrzymowali do najpiękniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce.

Pielgrzymowanie jest formą kultu religijnego poprzez podróż do miejsc świętych. Jest także symbolem podróży człowieka przez życie, której celem jest zjednoczenie się z Bogiem. Wierni odwiedzają liczne sanktuaria, aby w ten sposób okazać cześć Bogu i świętym. Pielgrzymi przedstawiają im swoje intencje. Naszą główną intencją było oczywiście jak najlepsze zdanie egzaminów maturalnych i zawodowych. Modliliśmy się także o dojrzałość osobowości dla wszystkich uczestników pielgrzymki. Każdy z nas powierzył Maryi swoje osobiste intencje. Pamiętaliśmy także o naszych bliskich oraz tych, którzy z różnych powodów nie mogli z nami pielgrzymować.

Po drodze zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Matki Boskiej w Licheniu, gdzie przywitał nas o. Andrzej Rogalski MIC (marianin), pełniący funkcję egzorcysty diecezji włocławskiej. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o współczesnych zagrożeniach duchowych i sposobach walki ze złem. Zwiedziliśmy także ważne miejsca w Licheniu takie, jak: kościół p.w. św. Doroty, Golgotę, Bazylikę, w której znajduje się obecnie cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej z XVIII w. Niektórzy udali się na liczącą 31 pięter wieżę widokową, skąd rozpościerał się wspaniały widok na Licheń i okoliczne miejscowości. Udaliśmy się także do Lasu Grąblińskiego, gdzie w 1850r. Matka Boża trzykrotnie ukazała się pasterzowi, Mikołajowi Sikatce. Znajduje się tam kamień, na którym widoczne są ślady stóp Maryi.

Po dotarciu do Częstochowy wieczorem udaliśmy się do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, aby wspólnie modlić się na Apelu Jasnogórskim. Był to czas niezwykle wzruszający. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowany został być może przez samego św. Łukasza Ewangelistę.

Następnego dnia o świcie, nieco zaspani, udaliśmy się na odsłonięcie Cudownego Obrazu, po czym uczestniczyliśmy w Mszy św. Oprócz modlitwy był także czas na zwiedzanie Klasztoru OO. Paulinów. Wielu z nas znalazło jeszcze resztkę sił, aby wdrapać się na wysoką wieżę. Po drodze naliczyliśmy 298 stopni. Na koniec młodzież odprawiła Drogę Krzyżową, której tematem rozważań była miłość w różnych odcieniach szczęścia.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Gidlach, gdzie znajduje się cudowna malutka figurka Matki Bożej. Jeden z ojców Dominikanów opowiedział nam prawie pięciusetletnią historię urokliwego sanktuarium i klasztoru. Tam naprawdę dzieją się cuda. Teraz pozostaje nam oczekiwać na cudowne owoce naszego trudu pielgrzymowania i modlitwy, a niezwykłe i święte miejsca na długo pozostaną w naszej pamięci. Być może niebawem wrócimy tam, aby wyrazić swą wdzięczność Bogu i Jego Matce za pomoc nie tylko w nauce, ale także w całym naszym, już dorosłym, życiu.

Byli z nami: p. dyrektor, Alicja Czubak, p. Teresa Coblewska, wieloletnia wicedyrektor naszej szkoły, obecnie na emeryturze, ks. Tomasz Dajczak, p. Paweł Gorecki i p. Tomasz Meliński.

Pragniemy również zaprosić całą społeczność naszej szkoły, uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, pracowników emerytowanych, rodziców i przyjaciół do modlitwy oraz duchowej pielgrzymki na Jasną Górę. Taką okazją będzie Msza św. w naszej intencji, która zostanie odprawiona na Jasnej Górze 30 października b.r. o godz. 7.00.