SPŁYW KAJAKOWY UCZNIÓW STASZICA

Dnia 2 października 2020 roku uczniowie drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego nakielskiego Staszica wzięli udział w spływie kajakowym na rzece Orla. Poszerzenie wiedzy o turystyce regionu i udział w wycieczce odbył się w ramach realizacji projektu zajęć pozalekcyjnych pt. „Sport i turystyka dodaje nam wiatru w żagle”, który otrzymał wsparcie finansowe powiatu nakielskiego.

Początek przygody z kajakarstwem odbył się w miejscowości Puszcza, gdzie wszystkich uczestników spływu przywitał instruktor kajakarstwa Michał Raczyński. Po krótkiej rozgrzewce, omówieniu zasad bezpieczeństwa i zapoznaniu uczestników z walorami krajobrazowymi regionu nastąpiło wodowanie kajaków. Dla wielu uczestników spływu był to pierwszy kontakt z kajakiem i taką formą aktywnego wypoczynku. Poprzez wąską i zarośniętą rzekę, początkowy odcinek okazał się bardzo wymagający. Po dopłynięciu do Jeziora Czarmuńskiego spływ stał się malowniczy, ciekawy i bardzo przyjemny dla jego uczestników. Na trasie poza piękną rzeką Orla, która przywitała nas nielicznie położonymi drzewami, kajakarze mieli do pokonania Jezioro „Płytkie” i Rościmińskie. Koniec spływu licealiści mieli przy stanicy Harcerskiej, gdzie przy ognisku mogli się wygrzać i upiec kiełbaski.

Wszyscy uczestnicy jednogłośnie przyznali, że taka forma im się bardzo podoba a nasz region cały czas pozostaje nieodkryty. Pełni wrażeń snują wiosenne plany na kolejna kajakową wyprawę.

Spływ zorganizowali pomysłodawcy projektu, nauczyciele wychowania fizycznego – instruktorzy kajakarstwa nakielskiego Staszica Marcin Kuliński i Michał Stachowski. Słowa podziękowania kierujemy do dyrektora szkoły Pana Dariusza Betschera, Michała Raczyńskiego i Krzysztofa Raczyńskiego za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu spływu.

materiał: Marcin Kuliński i Michał Stachowski, ZS Staszic Nakło