Rok działalności Fundacji Staszica.

Dziś, i nie jest to Prima Aprilis, mija pierwszy rok działalności Fundacji przy naszej Szkole, która powstała z inicjatywy obecnej Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią pani Alicji Czubak.

W tym miejscu można zadać sobie pytanie, co się udało, a co poszło nie tak, jak byśmy chcieli?

Rozpocznę od strony pozytywnej. Wielkim sukcesem Fundacji jest skompletowanie sprawnie działającej grupy wolontariuszy, zajmujących się bieżącą działalnością Fundacji i jej projektami, a mianowicie: uczniowie Daria Kubik, Daniel Chudziński, Jagoda Bomba, Roksana Poznańska i Jagoda Król, absolwenci Weronika Szulc i Bartek Wiśniewski, nauczyciele Magdalena Gapińska, Krzysztof Borus i Wojciech Tyborski oraz wielu innych zaangażowanych przede wszystkim w realizację filmu upamiętniającego Powstanie Wielkopolskie. Wspomniany film jest elementem drugiego projektu dofinansowanego przez Powiat Nakielski „Powstanie Wielkopolskie 1918-19 – Pamiętamy!”.

Pierwszym projektem zrealizowanym przy wsparciu Starostwa Nakielskiego, były „Wakacje na basenie”, dzięki któremu czterdziestu uczniów ZSP im. Staszica mogło korzystać nieodpłatnie z pływalni Naquarius.  Obecnie oprócz wspomnianego już „Powstania…” rozpoczynamy realizację kolejnych trzech projektów dofinansowanych przez Powiat Nakielski tj.:

– „Może morze?!”, czyli sześciodniowy wypoczynek dla młodzieży w Świnoujściu, obejmujący również warsztaty „twórczego myślenia. Wyjazd w dniu 28 lipca 2015 r.

– „Warsztaty rzeźby – klucz rozwoju wyobraźni młodego człowieka”, w ramach którego młodzież pod okiem fachowca będzie przygotowywać płaskorzeźby wykonane w płycie drewnianej.

– „Z nurtem i pod prąd” – dwudniowy spływ kajakowy Notecią z noclegiem pod namiotami w dniach 30-31 maja 2015 r.

Ze środków pochodzących z darowizn od osób indywidualnych, Fundacja dofinansowała nagrody w „Rywalizacji klas w roku szkolnym 2013/14”, wyjazd Rady Samorządu Uczniowskiego do Szymbarku. Przygotowaliśmy i wykonaliśmy kilkaset sztuk folderów informacyjnych o Szkole, które były wykorzystywane w akcjach promocyjnych przed naborem uczniów na rok szkolny 2014/15.

Największym zawodem w trakcie tego roku było nie uzyskanie dofinansowania na odświeżenie pomieszczenia fundacyjnego (użyczonego nieodpłatnie przez Szkołę) z projektu dla „Młodych organizacji”, mimo, że aplikowaliśmy w dwóch kolejnych konkursach. W trzecim ostatnim już niestety będziemy mogli aplikować o środki na wykonanie remontu, będziemy bowiem już za „starzy” J.

Innych mankamentów brak. Cieszymy się tym co mamy i działamy w takich warunkach jakie stworzyliśmy dzięki wsparciu życzliwych osób. Przyszłość rysuje się optymistycznie.

Kończąc, to krótkie podsumowanie działalności Fundacji Staszica, chciałbym wyrazić wielkie podziękowania dla przedstawicieli i pracowników Administracji Samorządowej powiatu nakielskiego, Dyrekcji ZSP im. S. Staszica paniom Alicji Czubak i Wioletcie  Traczyk, pracownikom obsługi i administracji, nauczycielom, począwszy od wspomnianych wyżej, przez panów Michała i Tomasza Hopfingerów, którzy zamieszczają materiały Fundacji w internetowych serwisach Szkoły, aż po pana Sławka Chmielewskiego, którego skromność i chęć działania, jest nie tylko dla nas wsparciem, ale i motorem do działania.

Na samym końcu pragnę podziękować, tym najważniejszym, tym o których myśleliśmy tworząc to dzieło – uczniom Staszica!

Koordynator działalności Fundacji Staszica

Paweł Gorecki

Nakło, 1 kwiecień 2015 r.