Rejs po Zatoce Gdańskiej dla uczniów Staszica

        Dnia 13 kwietnia 2018 roku w auli naszej szkoły odbyła się konferencja „Kurs na Horn” nt. historii polskiego żeglarstwa morskiego. Głównym założeniem jest promocja żeglarstwa i zachęcenie młodzieży do zdobywania doświadczeń morskich. Bractwo Kaphornowców zaprosiło naszą młodzież szkolną do udziału w wykładzie, w którym była okazja do zdobycia wiedzy teoretycznej. Dla najlepiej piszących test była okazja do zakwalifikowania się w rejsie po morzu bałtyckim a w kolejnych etapach opłynięciu Przylądka Horn.

        W naszych murach szkoły gościł Cezary Bartosiewicz, który dwa razy opłynął Horn a część główną poprowadziła żeglarka, dziennikarka i pisarka Mira Urbaniak. Młodzież Staszica z podziwem słuchała zaproszonych gości. Dzięki ich wiedzy o historii żeglarstwa i Przylądku Horn w auli czuć było prawdziwie morski klimat. Przedstawiona tematyka w postaci prezentacji, filmów i rozdanych broszur chętni uczniowie mogli przystąpić do testu. Szczęśliwcy będą mieli okazję uczestniczyć w rejsie po Morzu Bałtyckim, który odbędzie się w maju. Bezpłatna przygoda żeglarska to dopiero początek ich zmagań. Kolejnym etapem konkursu jest przygotowanie przez nich prezentacji. Te etapy mają swój jeden najciekawszy cel – możliwość opłynięcia Przylądku Horn.

        25 kwietnia 58 uczniów z klasy 1a, 2e, 3a i 3c przystąpili do testu wiedzy, składającego się z 40 pytań zamkniętych. Egzamin został przeprowadzony przez Cezarego Bartosiewicza, Mirę Urbaniak oraz nauczyciela wychowania fizycznego Michała Stachowskiego.

Najlepiej zaprezentowali się:

Juliusz Wiland z 3a (33 punkty)
Miłosz Płaczek z 1a (30 punktów)
Tomasz Lemke z 3a (25 punktów)
Miłosz Bembnista z 1a (24 punkty)
Michał Sztych z 2e (23 punkty)

        Już w maju będą mieli okazję uczestniczyć w żeglarskiej przygodzie na polskim morzu.
Ze względu na zaplanowany dziesięciodniowy rejs Tomasza Lemke w dniach niestety pokrywających się z rejsem po Zatoce Gdańskiej zastąpi go pierwsza osoba rezerwowa – Klaudia Ignaszak z 3c. Drugą osobą rezerwową jest Bogusław Ochocki. Oboje otrzymali tą samą ilość punktów (20), lecz Klaudia test zakończyła szybciej.

        Głównym organizatorem konkursu jest Bractwo Kaphornowców oraz Powiat Nakielski.
Gościom, Panu Cezaremu i Pani Mirze dziękujemy za ciekawą lekcję, przekazaną wiedzę i poświęcony czas. Słowa podziękowania dla Dyrekcji za możliwość uczestnictwa w konkursie oraz nauczycielom, dzięki którym test został sprawnie przeprowadzony.

Wszystkim uczniom biorącym udział w wydarzeniu serdecznie dziękuję!

Szczęśliwcom, przyszłym żeglarzom życzymy stopy wody pod kilem.

Michał Stachowski