Przystanek Madagascar

        W dniach 30 i 31 maja w Nakielskim Ośrodku Kultury uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle wystawili sztukę Madagascar.  Było to przedstawienie w języku angielskim, na które grupa zaprosiła uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych powiatu nakielskiego i nie tylko.

        Przedstawienie jest jednym z etapów projektu realizowanego w formie zajęć pozalekcyjnych, na które fundusze przekazało Starostwo Powiatowe w Nakle n. Not. Członkowie koła The English Drama Club wybrali się już na przedstawienie anglojęzyczne wystawione przez TNT Theatre Britain. Wkrótce wyjadą do Poznania, gdzie w Teatrze Muzycznym obejrzą spektakl  „Zakonnica w Przebraniu”. Dalsza część projektu przewiduje wyjazd do Szkoły Filmowej w Łodzi oraz warsztaty z profesjonalnymi aktorami.

        W ubiegłym roku w szkole realizowany był podobny projekt przy współpracy z FWE im. ks. S. Staszica. Wówczas z okazji obchodów 400-tnej rocznicy śmierci Williama Szekspira,  młodzież wystawiła Makbeta.

        Jednym z partnerów kola teatralnego działającego w Staszicu jest ponownie Nakielski Ośrodek Kultury. Dzięki tej współpracy realizatorzy projektu mieli możliwość wzbogacenia sztuki o efekty wizualne i dźwiękowe oraz zaprezentować się przed szeroką publicznością. Łącznie, podczas czterech seansów Madagascar obejrzało ok. 1200 uczniów. Na zaproszenie odpowiedziało również gimnazjum w Panigrodzu z województwa wielkopolskiego.

        Jak na komedię przystało, na twarzy publiczności często gościł uśmiech i nierzadko dało się słyszeć salwy śmiechu.  Aktorzy urozmaicali swój występ tańcem, śpiewem oraz żywiołowym ruchem scenicznym. Po spektaklu widzowie wykonali pamiątkowe fotografie z madagaskarskimi bohaterami.

        Opiekunowie koła teatralnego, pani Joanna Betscher oraz pan Sławomir Chmielewski dziękują  Starostwu Nakielskiemu za zaufanie oraz inwestycję w przedsięwzięcie, jakim jest koło teatralne w języku angielskim.

        Swoje podziękowania kierują również do wszystkich osób, których przychylność umożliwiła wystawienie sztuki, w tym panu Michałowi Dubkowskiemu, dyrektorowi Nakielskiego Ośrodka Kultury oraz wszystkim pracownikom, którzy służyli swoją pomocą techniczną podczas prób i występów.

        Szczególne podziękowania należą się uczniom, którzy są zaangażowani w projekt za ich ciężką pracę, poświęcenie oraz za wspaniale spędzony wspólnie czas. Wstawienie sztuki było ogromnym przedsięwzięciem. Ponad godzinny spektakl wymagał regularnych, często wielogodzinnych prób, również w dni wolne od nauki.

W realizacji projektu wzięli udział następujący uczniowie:

Bartosz Gajewski – lew Alex

Juliusz Wiland – zebra Marty

Natalia Sosnowska – hipopotamica Gloria

Kacper Koliński – żyrafa Melman

Mateusz Kulesza – król Julien

Marysia Dolatowska – starsza pani, lemur Mort

Patryk Kulski – lemur Maurice

Agnieszka Staniewska – pingwin Private, fossa madagaskarska

Emilia Badura – pingwin Rico, fossa madagaskarska

Adam Sztyma – pingwin Kowalsky, fossa madagaskarska

Mateusz Dorosz – pingwin Skipper, fossa madagaskarska.

autor: Joanna Betscher