Przygoda na Zatoce Gdańskiej

        W dniach 21-22 maja pięcioro uczniów Staszica wraz z opiekunem Michałem Stachowskim wzięło udział w Rejsie po Zatoce Gdańskiej w ramach konkursu organizowanego przez Bractwo Kaphornowców. Młodzież ma okazję przejść do kolejnego etapu konkursu, który wiąże się opłynięciem przylądka Horn. Zadaniem ich będzie przygotowanie prezentacji z dwóch dni wyprawy.

        W planach pierwszego dnia wyjazdu było zwiedzanie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego w  Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, w  którym to mogli podziwiać m.in. ORP Batory oraz XVIII-wieczne lufy armatnie. Następnym punktem było zwiedzenie statku-muzeum „Daru Pomorza”, gdzie na wstępie wszystkich uczestników przywitał Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Następnie udaliśmy się na wspólny obiad i wróciliśmy do portu przywitać Kapitanów naszego jachtu. Po odprawie z nimi, którzy przedstawili nam zasady bezpieczeństwa wyruszyliśmy na Hel. W czasie rejsu uczniowie nauczyli się podstawowych czynności żeglarstwa morskiego. Po przypłynięciu do mariny uczniowie zrobili zakupy by wspólnie zjeść kolację.

        Kolejnego Dnia po śniadaniu młodzież udała się do Muzeum Obrony Wybrzeża na którego terenie znajdują się liczne wystawy oraz eksponaty nawiązujące do historii Polskiej Marynarki wojennej oraz Rejonu Umocnionego Hel, który wsławił się 32 dniami obrony w czasie kampanii wrześniowej. Uczniowie dowiedzieli się jakie działania były prowadzone  w obszarze Zatoki Gdańskiej w czasie II Wojny Światowej. Po obiedzie poszliśmy do mariny i wypłynęliśmy do Gdyni. Dziękujemy Panu Cezaremu Bartosiewiczowi za możliwość uczestnictwa w tej wyprawie. Młodzież biorąca udział w wygranej wycieczce: Klaudia Ignaszak, Miłosz Płaczek, Miłosz Bembnista, Michał Sztych i Bogusław Ochocki.

Głównym organizatorem wycieczki było Bractwo Kaphornowców oraz Starostwo Powiatowe w Nakle.

autorzy materiału: załoga Staszica wraz z opiekunem