„Przedsiębiorczość bez granic” w Staszicu

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią w ramach projektu „Przedsiębiorczość bez granic ”,  finansowanego przez Powiat Nakielski poznała praktyczne podejście do zagadnień i postaw przedsiębiorczych.

Młodzież w dniach 17 – 20 maja 2016 r. uczestniczyła w wyjeździe studyjnym, którego celem było poznanie praktycznego podejścia do  zagadnień przedsiębiorczości. Projekt obejmował organizację i prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, a przede wszystkim zakładał łączenie teorii z praktyką. Podczas wyjazdu studyjnego uczniami opiekowali się nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Małgorzata Fedec, Tomasz Hopfinger i Sławomir  Chmielewski

Pierwszego dnia młodzież poznała specyfikę pracy Fabryki Volkswagen Poznań. Przewodnik wyjaśnił proces ciągłego ulepszania rozumiany jako metoda nieustannego doskonalenia  procesów i produktów oraz zarządzania firmą. Ponadto akcentował kształtowanie w firmie  ergonomicznych stanowisk pracy, by zapewnić pracownikom komfort miejsca pracy. Zdobyta bezpośrednio w Volkswagenie wiedza stanowi ciekawe doświadczenie oraz praktyczną  podstawę do dalszej nauki przedsiębiorczości w szkole.

Następnego dnia uczniowie  zwiedzili Dolnośląską Sztolnię „Liczyrzepa” w Kowarach. W przeszłości była to jedyna w Polsce kopalni uranu. Uczniowie poznali historię kopalni, jej zarządzanie w czasach gospodarki socjalistycznej i charakter pracy górników.  Przewodnik wyjaśnił przyczyny spadku rentowności kopalni oraz wpływu transformacji gospodarki i przemian własnościowych mających miejsce w polskim przemyśle wydobywczym. Obecnie, po wyczerpaniu złóż działa tu dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo turystyczne i lecznicze. Sztolnie są chętnie odwiedzane przez turystów zagranicznych i krajowych. Młodzież miała okazję zapoznać się na miejscu z efektami prawidłowego prowadzenia firmy, jak również działań prowadzących do tworzenia i utrzymania usługowych miejsc pracy na lokalnym rynku. Kolejnym praktycznym działaniem było zapoznanie się z technologią produkcji i zarządzaniem Hutą Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Uczniowie zobaczyli proces technologiczny produkcji  szkła  kryształowego oraz kierunki sprzedaży gotowych wyrobów. Podsumowaniem drugiego dnia wyjazdu studyjnego był wypad do Czech pod mamucią skocznię narciarską w Harrachovie (należy do 6 największych skoczni na świecie) oraz w pobliżu Szklarskiej Poręby przejście szlakiem do Wodospadu Kamieńczyka – najwyższego w polskich Karkonoszach (27 m).Kolejny dzień zdominowany został wejściem na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę oraz zapoznaniem uczniów z formami i metodami promocji miast turystycznych, szczególnie Karpacza i Szklarskiej Poręby.

Ostatniego dnia uczniowie w drodze powrotnej do Nakła zapoznali się z zabytkami architektonicznymi stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia oraz promocją tego miasta.

Wyjazd studyjny dostarczył cennej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu przedsiębiorczości, handlu, marketingu i szeroko rozumianej ekonomii.

Materiał : Tomasz Hopfinger

GALERIA >>>>>