Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

W dniach 15-16 października maturzyści naszej szkoły pielgrzymowali do najpiękniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce.

Pielgrzymowanie jest formą kultu religijnego poprzez podróż do miejsc świętych. Jest także symbolem podróży człowieka przez życie, której celem jest zjednoczenie się z Bogiem. Wierni odwiedzają liczne sanktuaria, aby w ten sposób okazać cześć Bogu i świętym. Pielgrzymi przedstawiają im swoje intencje. Naszą główną intencją było oczywiście jak najlepsze zdanie egzaminów maturalnych i zawodowych. Modliliśmy się także o dojrzałość osobowości dla wszystkich uczestników pielgrzymki. Każdy z nas powierzył Maryi swoje osobiste intencje. Pamiętaliśmy także o naszych bliskich oraz tych, którzy z różnych powodów nie mogli z nami pielgrzymować.

Po drodze zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Zwiedziliśmy tam ważne miejsca takie, jak: kościół p.w. św. Doroty, Golgotę – gdzie wspólnie z nauczycielami rozważaliśmy istotę miłości na przykładzie ostatnich chwil z życia Chrystusa. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zwiedzić apartament Jana Pawła II, w którym mieszkał podczas swego pobytu w Licheniu w 1999r. To niesamowite przeżycie móc dotknąć tylu rzeczy, którymi posługiwał się św. papież. Zobaczyliśmy też okazałą Bazylikę, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej z XVIII w. Niektórzy udali się na liczącą 31 pięter wieżę widokową, skąd rozpościerał się wspaniały widok na Licheń i okoliczne miejscowości. Udaliśmy się także do Lasu Grąblińskiego, gdzie w 1850r. Matka Boża trzykrotnie ukazała się pasterzowi, Mikołajowi Sikatce. Znajduje się tam kamień, na którym widoczne są ślady stóp Maryi.

Po dotarciu do Częstochowy wieczorem udaliśmy się do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, aby wspólnie modlić się na Apelu Jasnogórskim. Był to czas niezwykle wzruszający. Jak głosi legenda, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowany został przez samego św. Łukasza Ewangelistę.

Następnego dnia o świcie, nieco zaspani, udaliśmy się na odsłonięcie Cudownego Obrazu. Następnie uczestniczyliśmy w Mszy św., podczas której przedstawiciele maturzystów – Martyna i Łukasz – uroczyście odczytali Akt Zawierzenia Maryi całego naszego życia oraz naszych bliskich i nauczycieli. Oprócz modlitwy był także czas na zwiedzanie Klasztoru OO. Paulinów. Wielu z nas znalazło jeszcze resztkę sił, aby wdrapać się na wysoką wieżę. Po drodze naliczyliśmy 298 stopni. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o. Marcina Ciechanowskiego, pełniącego posługę egzorcysty, o współczesnych zagrożeniach duchowych.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Gidlach, gdzie znajduje się cudowna malutka figurka Matki Bożej. Jeden z ojców Dominikanów opowiedział nam o historii tego urokliwego sanktuarium i klasztoru. Tam naprawdę dzieją się cuda. Teraz pozostaje nam oczekiwać na cudowne owoce naszego trudu pielgrzymowania i modlitwy, a niezwykłe i święte miejsca na długo pozostaną w naszej pamięci. Być może niebawem wrócimy tam, aby wyrazić swą wdzięczność Bogu i Jego Matce za pomoc nie tylko w nauce, ale także w całym naszym, już dorosłym, życiu.

Byli z nami: p. dyrektor, Alicja Czubak, p. Teresa Coblewska, wieloletnia wicedyrektor naszej szkoły, obecnie na emeryturze, p. Iwona Sołdan z młodzieżą z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdra Bolesława Romanowskiego, których gorąco pozdrawiamy, p. Justyna Jamnik-Bojewska, ks. Michał Zawartowski, p. Paweł Gorecki, p. Sławomir Chmielewski i p. Tomasz Meliński.

Pragniemy również zaprosić całą społeczność naszej szkoły, uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, pracowników emerytowanych, rodziców i przyjaciół do modlitwy oraz duchowej pielgrzymki na Jasną Górę. Taką okazją będzie Msza św. w naszej intencji, która zostanie odprawiona na Jasnej Górze 4 listopada b.r. o godz. 7.00.

Zdjęcia 1 , zdjęcia 2