Młodzież ze Staszica w Warszawie

W dniach 17-20 września br. Drużyna Harcerska im Ireny Sendlerowej wraz z młodzieżą   naszej szkoły brała udział w realizacji drugiej części projektu pt.  ,,Rok 1989- Polska droga do niepodległości”.

Pierwsza część realizowana była w Gdańsku, w czasie obchodów rocznicy Wyborów Czerwcowych z 1989 roku. Druga część realizowana była w Warszawie.

Najważniejszymi punktami była wizyta w redakcji Gazety Wyborczej i spotkanie z redaktorem Romanem Imielskim. Podczas spotkania przedstawił on m. in. historię powstania GW, która nierozłącznie związana jest z wyborami czerwcowymi 1989 roku. Redaktor Imielski przedstawił proces wydawania gazety oraz omówił strukturę organizacyjną redakcji. Przed budynkiem redakcji widzieliśmy nowy mural, na którym znajdowały się najsłynniejsze zdjęcia, zmarłego przed kilkoma laty, fotoreportera Krzysztofa Millera.

Ważnym elementem pobytu było odwiedzenie cmentarza Powązkowskiego, na którym pochowani są twórcy transformacji ustrojowej. Znicze zapaliliśmy na grobach:  Jacka Kuronia, Bronisława Geremka, Karola Modzelewskiego. Naszą uwagę zwróciły także groby znanych sportowców, aktorów i osobowości ze świata kultury :  Ireny Szewińskiej, Wojciecha Siemiona, Kamili Skolimowskiej oraz Ryszarda Kapuścińskiego. Zwiedzając Stare Powązki harcerze zapalili znicz na grobie swojej patronki Ireny Sendlerowej.  Na cmentarzu Żydowskim na grobie Marka Edelmana, jednego z działaczy opozycji demokratycznej w Polsce.

Z wielkim zainteresowaniem zwiedziliśmy stałą wystawę w muzeum Żydów Polskich „Polin”. Korzystając ze sprzyjającej pogody odbyliśmy długi spacer po Warszawskich Łazienkach oraz zwiedziliśmy starą Warszawę, tj. Krakowskie Przedmieście, Nowe i Stare Miasto oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Ostatniego dnia braliśmy udział w ogólnoświatowym Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Udział w tej manifestacji był dla nas ważną lekcją postawy obywatelskiej, w której uczestniczyło ponad 10 tysięcy nastolatków.

Program nasz realizowany jest przy wsparciu Starostwa Powiatu Nakielskiego.

Opiekunami wyjazdu byli Tomasz Kowalski oraz Witold Szarszewski.