Młodzież Staszica na Giełdzie Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu

Młodzież Staszica miała okazję po raz kolejny zapoznać się z praktycznym podejściem do ekonomii, podczas wyjazdu studyjnego do Poznania  na Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą S.A. Wyjazd zorganizowano  w ramach realizowanego przez szkołę grantu Powiatu Nakielskiego na zajęcia pozalekcyjne pt. „Kierunek przedsiębiorczość

W dniu 12 listopada 2014 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią zorganizował wyjazd studyjny do Poznania na Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą S.A. Stanowił on część projektu pt. „Kierunek przedsiębiorczość”, realizowanego w ramach grantu  dofinansowanego przez Powiat Nakielski. Projekt dotyczył zajęć pozalekcyjnych i zakładał łączenie teorii z praktyką. W wyjeździe uczestniczyło czterdzieści  jeden  uczniów, którymi opiekowali się następujący nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Dorota Banaszak,Michał Hopfinger i  Tomasz Hopfinger.

Głównym celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem giełdy towarowej oraz   z praktycznym podejściem do nauczanych przedmiotów ekonomicznych. Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się wypowiedziom nauczycieli na temat ustalania marż i cen na różnych szczeblach obrotu towarowego, ze szczególnym uwzględnieniem rynku hurtowego. Młodzież miała okazję zobaczyć z bliska organizację i ekspozycję różnych stoisk handlowych oraz zadawać pytania hurtownikom. Duże zainteresowanie wzbudziła w nich możliwość poruszania się po wielkich halach handlowych.. Na koniec uczniowie mieli okazję stać się konsumentami i mogli zakupić wybrane towary. Uczniowie zauważyli, że rynek ten, jak każdy inny, prowadzi sprzedaż sezonową, ponieważ bardzo dużo oferowanych towarów nawiązywało już do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Młodzież zadowolona, pełna wrażeń i wiedzy bezpiecznie wróciła do domów. Wyjazd ten z pewnością przybliżył uczniom zagadnienia związane z ich kierunkiem kształcenia.

Tomasz Hopfinger