Międzynarodowa integracja uczniów Staszica

        O tym, że znajomość języków obcych łączy ludzi, nie trzeba nikogo przekonywać. Osobiście przekonali się o tym uczniowie naszej Szkoły, którzy wzięli udział w specjalnym spotkaniu integracyjnym ze studentami z wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus. Byli to żacy z Chin i Turcji, którzy na kilka miesięcy odwiedzili nasz piękny kraj za pośrednictwem bydgoskiej Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, z którą współpraca nakielskiego Staszica układa się coraz lepiej.

        Trzynastu uczniów naszej Szkoły udało się 15 grudnia do siedziby KPSW w Bydgoszczy na ul. Toruńskiej, aby tam przemiło spędzić czas w towarzystwie nieco starszych rówieśników z zagranicy, z którymi mieli wykonać ozdoby Bożonarodzeniowe. Wyroby te biorą udział w uczelnianym konkursie i najlepsze z nich zostaną wykorzystane jako oficjalna oprawa świąteczna KPSW. Naszym uczniom towarzyszyli oczywiście nauczyciele naszej Szkoły w postaci p. Moniki Daniel i p. Rafała Popowskiego – mogli oni cieszyć się atmosferą nadchodzących Świąt wraz ze wszystkimi uczestnikami tego wydarzenia, które rozpoczęli uczniowie klasy I E specjalnie na tę okazję przygotowaną prezentacją multimedialną na temat polskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. A potem już do samego końca imprezy trwała intensywna praca nad ozdobami, podporządkowana wytycznym organizatorów. Zadaniem uczniów było m. in. wykonanie łańcucha na choinkę czy też przygotowanie bombki o średnicy przynajmniej 20 cm. W trakcie pracy okazało się, że pokonanie bariery językowej nie było dla uczniów Staszica niczym trudnym i z każdą chwilą współpraca przebiegała sprawniej i w atmosferze wspólnego zrozumienia i radości. Świąteczne ozdoby z każdą chwilą nabierały kształtów, a efekty końcowe przerosły najśmielsze oczekiwania uczestników i organizatorów.

        Zakończenie wydarzenia okazało się nie być wcale prostą sprawą, ponieważ okazało się, że studenci tak dobrze zintegrowali się z młodzieżą ze Staszica, że po prostu nie chcieli się rozstawać tak szybko. Pora końca imprezy zbliżyła się jednak nieubłaganie i wówczas okazało się, że dzisiejsze smartfony potrafią pomieścić zaskakująco dużą ilość zdjęć wykonanych z nowymi przyjaciółmi (oczywiście tzw. „selfiaczków” przede wszystkim). Spotkanie zaowocowało również obustronnym powiększeniem ilości znajomych na Facebooku, a kto wie czym jeszcze będzie skutkować w dalszej perspektywie…?

        Epilogiem wyjazdu była wizyta w Radiu Nakło, gdzie nasi uczniowie opowiedzieli o wizycie w KPSW, co następnego dnia znalazło odzwierciedlenie w serwisach informacyjnych nakielskiej stacji radiowej. Na koniec, podziękowania należą się wszystkim nauczycielom języków obcych naszej Szkoły, dzięki którym uczniowie Staszica potrafią w praktyce nawiązać nowe przyjaźnie z młodymi ludźmi z często bardzo dalekich zakątków świata. Dziękujemy również pracownikom Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, w szczególności p. Agnieszce Demidowicz za zaproszenie i świetny pomysł na imprezę.