“Marsz Żywych” z udziałem młodzieży z powiatu nakielskiego.

Dnia 02.05.2011 r. w Oświęcimiu odbył się kolejny ­ ”Marsz Żywych”, który miał na celu uczczenie pamięci ofiar Holokaustu. Od kilku lat uczestniczy w nim młodzież z powiatu nakielskiego. W tym roku udali się tam uczniowie z ZSP im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle, Gimnazjum nr 4 w Nakle i MOW w Samostrzelu.

 Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Witold Szarszewski (ZSP Staszic), p. Patrycja Wawrzyniak (ZSP Staszic), p. Ilona Ĺšwider (I LO), p. Dagmara Zemło-Deja (Gimnazjum nr 4) oraz p. Małgorzata Skubiszewska (MOW Samostrzel).
Po przyjeździe młodzież wraz z nauczycielami zwiedziła synagogę i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, następnie oprowadzona została po terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz I. Około godziny 13.30 rozpoczął się marsz. Wzięło w nim udział blisko 7 tysięcy osób z Polski i świata. Wszyscy przeszli tak zwaną „drogą śmierci”   z KL Auschwitz I do KL Auschwitz II-Birkenau i uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających zagładę żydowską. Dla młodzieży z Nakła i okolic było to wielkie przeżycie oraz żywa lekcja historii.