Marsz Żywych 2018 – Oświęcim

        12 kwietnia uczniowe Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu, Zespółu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego i Gimnazjum nr 4 wraz z opiekunami po raz kolejny uczestniczyli w Marszu Żywych w Oświęcimiu.

        Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Synagogi w Oświęcimiu. Następnie wraz z przewodnikami poznawaliśmy historię obozu Auschwitz-Birkenau. Ważnym elementem pobytu w Auschwitz było włączenie się do akcji „Żonkil”, której celem jest upamiętnienie 75. rocznicy Powstania w Getcie warszawskim oraz postaci Marka Edermana – ostatniego dowódcy powstania. Prezentowaliśmy także postać Ireny Sendlerowej, patronki I Drużyny Starszoharcerskiej działającej przy ZSP im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. W czasie trwania akcji uczestnikom marszu wręczono ponad 500 żonkili, szczególnie cieszyły się dużą popularnością wśród obcokrajowców, którzy z chęcią przyjmowali symbol żonkila.

        Około godziny 14 rozpoczął się marsz do Auschwitz II – Birkenau, gdzie odbyła się część oficjalna. Po przejściu przez bramę obozu zagłady, odczytane zostały nazwiska dzieci które zginęły w czasie Holokaustu. Na miejscu wysłuchaliśmy historii jednego z ocalałych więźniow oraz przemówienia prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina. Końcowym akcentem było zapalenie pochodni dla upamiętnia zamordowanych. Ostatecznie wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu, mając nadzieje, że w przyszłości będą mieli ponowną możliwość uczestniczenia w Marszu Żywych.

Autor: Małgorzata Milczarek, Oliwia Wrzyszcz, Paulina Leśniewska, Karolina Grosman