Logistycy na praktyce w Potulicach

Dnia 4 marca 2020 roku uczniowie z klasy IaG Technikum kształcącego w zawodzie technik logistyk odbyli jednodniową praktykę zawodową w ramach wyjazdu studyjnego do firmy E.Link w Potulicach. E.Link to koszalińska fabryka okien. Spółka powstała dzięki współpracy Q4 Windows Group i EGE Gmbh Mülheim – Kärlich. Firma szybko rozwija się, a jej produkty trafiają głównie na rynek niemiecki. Głównym odbiorcą jest największa spółdzielnia mieszkaniowa w Niemczech. E.Link zatrudnia 80 osób i wciąż poszukuje nowych pracowników na różne stanowiska. Firma produkuje wysokiej jakości okna, drzwi wejściowe, przesuwne, okiennice, zasłony przeciwsłoneczne i zadaszenia. Produkty firmy E.Link zapewniają oszczędność energii, bezpieczeństwo, zdrowy klimat w pomieszczeniach, ponadto są one dźwiękoszczelne i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Młodzi logistycy z naszej szkoły mieli okazję zwiedzić halę produkcyjną firmy w Potulicach. Była to doskonała okazja, by obserwować procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, o których uczyli się na zajęciach w szkole. Uczniowie prześledzili wszystkie etapy produkcji, istotną część łańcucha dostaw, od surowca do produktu finalnego. Mogli też zadawać pytania pracownikowi firmy i w ten sposób poszerzyć swoją wiedzę z zakresu logistyki procesu produkcyjnego.

Młodzież odwiedziła także zabytki i miejsca pamięci związane z rodziną Potulickich i lokalną historią:

a) zespół pałacowo – parkowy wzniesiony w XIX wieku dla Kazimierza Potulickiego z przepięknie odnowioną salą balową,

b) Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, obiekt wzniesiony w stylu klasycystycznym, który mieści kryptę rodziny Potulickich,

c) cmentarz wojenny – zlokalizowany na terenie byłego obozu przesiedleńczego i pracy Lebrechtsdorf. Wspomniany obóz został założony przez Niemców w czasie okupacji. W latach 1945 – 50 w Potulicach znajdował się Centralny Obóz Pracy dla Niemców, powołany przez Wydział Więziennictwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W 1951 roku utworzono w nim Zakład Karny dla mężczyzn. Od 13 grudnia 1981 do 30 marca 1982 roku zakład był obozem internowania dla działaczy NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego i Regionu Toruńskiego.

Wyjazd studyjny zorganizowali panowie: Tomasz Kowalski, Dariusz Betscher i Witold Szarszewski

Autor: T. Kowalski