„Kurs Cisco IT Essentials dla uczniów Staszica”

        Jednym z popularniejszych kierunków, na których można się kształcić w Staszicu jest Technik Informatyk. Dowodem na to jest chociażby tegoroczny nabór do tej klasy, która okazała się najliczniejszą jeśli chodzi o ilość pierwszaków.

        Do takiego efektu przyczyniają się z pewnością dodatkowe atrakcje w postaci kursów doskonalących finansowanych w ramach  projektu „EduAkcja w technikach” (realizowanym przez Miasto Bydgoszcz w partnerstwie z Powiatem Bydgoskim, Powiatem Nakielskim i Powiatem Toruńskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 10 Innowacyjna Edukacja, Działanie 10.2 Kształcenie ogólne i zawodowe, Poddziałanie 10.2.3 Kształceniezawodowe), które czekają młodzież uczącą się na komputerowych specjalistów w Staszicu.

        Jedną z nich jest możliwość uczestniczenia w kursach akademickich, takich jak Kurs IT Essentials, w którym wzięło udział pięciu uczniów z klasy 2E: Miłosz Bolewski, Jakub Jaranowski, Bogusław Ochocki, Emil Twardzik i Karol Urbański. Zajęcia odbywały się w budynku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przy ul. Kopernika 1, gdzie w laboratorium 108 uczestnicy mieli sposobność pracować na sprzęcie spełniającym wysokie standardy technologiczne. Chłopcy wraz z opiekunem już 31 sierpnia udali się na miejsce zakwaterowania, którym był komfortowy Hostel przy Świętojańskiej, aby następnego dnia o 8:30 rozpocząć zdobywanie nowej wiedzy na warsztatach prowadzonych przez p. R. Radeckiego i M. Kempińskiego. Harmonogram tego certyfikowanego kursu Cisco IT Essentials obejmował następujące zagadnienia:

– wstęp do IT Essentials
– wstęp do komputera osobistego
– procedury laboratoryjne i stosowanie narzędzi
– omówienie konserwacji profilaktycznej
– sieci
– systemy operacyjne
– profesjonalista IT
– montaż komputera
– laptopy
– urządzenia mobilne
– drukarki
– bezpieczeństwo
– zaawansowane rozwiązywanie problemów

        Nasi uczniowie każdego dnia nabywali kolejne umiejętności, co było weryfikowane regularnymi quizami z wprowadzanego materiału. Zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze sprzyjającej poszerzaniu wiedzy zdobytej w szkole,  a ich wysoki poziom zaowocuje pozyskaniem zdolności sprawniejszego poruszania się po świecie komputerów. Organizatorzy zadbali również o bardziej przyziemne potrzeby uczestników kursu, dzięki czemu przyszli informatycy mogli liczyć na trzy pyszne posiłki dziennie serwowane w Barze Akademickim nieopodal miejsca nauki, na ul. Staszica 7, a w weekend na kolacje w postaci pizzy w restauracji La Nostra przy ul. Sienkiewicza. Kurs zakończył się 8 września egzaminem końcowym, który chłopcy z 2E zdali śpiewająco, czego efektem będzie otrzymanie prestiżowych certyfikatów, które będą cennym punktem w CV przy rozmowie z przyszłym pracodawcą.

        Jak się okazuje, już teraz są plany, aby kolejni uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Kursie w przyszłym roku. Nabór na kurs IT Essentials na rok 2018 planowany jest na wiosnę 2018 roku. A to wszystko w rezultacie zaangażowania pracowników Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, koordynatorów, którymi byli: z ramienia Staszica, p. Grażyna Kinderman p. Anna Otrembska, p. Marta Lewandowska, a ze strony Fundacji dla UKW, p. Piotr Żmudziński, którym należą się serdeczne podziękowania za umożliwienie realizacji projektu „EduAkcja w technikach” realizowanego przez Miasto Bydgoszcz w partnerstwie z Powiatem Bydgoskim, Powiatem Nakielskim i Powiatem Toruńskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 10 Innowacyjna Edukacja, Działanie 10.2 Kształcenie ogólne i zawodowe, Poddziałanie 10.2.3 Kształcenie zawodowe.

autor: Rafał Popowski