POLSKA-NIEMCY 6:2

Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica mogli wziąć udział w spotkaniu z rówieśnikami z zaprzyjaźnionej szkoły w Salzwedel (Niemcy).

Pobyt w Salzwedel rozpoczął się dnia 25. czerwca 2012 r. śniadaniem przygotowanym przez uczniów Berufsbildende Schulen des Altmarkkreises Salzwedel. Podczas śniadania nastąpiła wymiana spostrzeżeń dotyczących dotychczasowej współpracy oraz perspektyw na podejmowanie dalszych wspólnych przedsięwzięć. W spotkaniu uczestniczyli również burmistrz angielskiego Felixstowe oraz jego żona, z którymi rozmawialiśmy o możliwościach przyszłej współpracy.

Po posiłku, jakże niezbędnym po męczącej podróży, pan Peter Lahmann – dyrektor szkoły, oprowadził nas po szkole opowiadając o jej powstaniu oraz kierunkach kształcenia.

Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęło się, jak się później okazało, historyczne wydarzenie. Reprezentacja ZSP im. S. Staszica pokonała w meczu piłki nożnej drużynę szkoły niemieckiej.

Drużyna z Polski wystąpiła w składzie: Marcin Brzozowski, Marcin Gołek, Mikołaj Kubisz, Maciej Madziński, Mikołaj Musiał, Mateusz Nickel, Dariusz Jan Betscher (opiekun), Paweł Gorecki (opiekun) oraz Leopold Zwoliński (kierowca).

We wtorek, 26. czerwca rówieśnicy z Polski i Niemiec udali się do Heide Park Soltau, słynnego parku rozrywki, w którym spędzili niezapomniane chwile.

Ostatniego dnia młodzież ze Staszica udała się do Berlina, gdzie zwiedziła kopułę Reichstagu oraz najbardziej charakterystyczne dla tego miasta miejsca.

Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń oraz nowych doświadczeń. Najbardziej rozpierała nas duma z tego, czego nie udało się dotychczas naszej narodowej drużynie 🙂