„Klimki” w Staszicu

        W ubiegły piątek (28 października) w naszej szkole odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa podczas poruszania się na wodzie, ze szczególnym uwzględnieniem korzystania z kajaków.
        Spotkanie otworzył pan Dyrektor Michał Hopfinger, który po krótkim przemówieniu oddał głos panu Wicestaroście Andrzejowi Kindermanowi. Obydwaj panowie podkreślili znaczenie aktywnych form spędzania czasu oraz możliwości wykorzystania w tym celu infrastruktury znajdującej się na terenie powiatu nakielskiego.


        Prawne aspekty związane z poruszaniem się po wodzie z wykorzystaniem sprzętu pływającego omówili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, wykorzystując przy tym prezentacje multimedialne oraz filmy instruktażowe, wskazując m. in. na najczęstsze błędy i wykroczenia użytkowników akwenów.
        W dalszej kolejności członkowie Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy działającego przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni,z panem Jackiem Maćkowskim na czele, zaprezentowali sprzęt kajakarski wykorzystywany przez nich podczas niezliczonych przygód kajakarskich. Warto nadmienić, iż koło to od lat organizuje spływy kajakowe nie tylko dla swoich członków, lecz przede wszystkim dla młodzieży szkolnej z terenu powiatu nakielskiego i spoza niego, na często niedocenianych, a czasami wręcz nieznanych powszechnie rzekach i rzeczkach płynących w granicach naszego powiatu. Szczególny nacisk panowie położyli na kwestie bezpieczeństwa, w tym na właściwe wyposażenie kajakarza.
        Podczas niezwykle ciekawych opowieści pana Jacka w tle wyświetlane były zdjęcia ze spływu kajakowego po Noteci na odcinku Chobielin-Nakło, w którym kilka tygodni temu udział wzięła niemal cała klasa II c. Dla większości uczniów tej klasy był to pierwszy kontakt z kajakiem. Mimo to młodzież doskonale poradziła sobie z trudami spływu, biorąc przy okazji aktywny udział w Akcji Sprzątania Świata.
        Było to już drugie spotkanie o tej tematyce w naszej szkole w czasie trwającej już blisko 6 lat współpracy z KTG im. Klimka Bachledy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz porywającej pasji pana Jacka Maćkowskiego i jego ekipy, jak również uprzejmości władz powiatu nakielskiego, udało się dotychczas wielokrotnie zorganizować spływy kajakowe dla uczniów naszej szkoły na takich rzekach jak Noteć, Gąsawka, Orla czy Łobzonka.
        W planach jest pogłębienie naszej współpracy, czego efektem mają być nie tylko kolejne spływy kajakowe. Ale o tym napiszemy w niedalekiej przyszłości …