III zlot drużyn i gromad nakielskiego hufca

        W dniach 20-21.10.2017r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Nakle odbył się III zlot drużyn i gromad nakielskiego hufca. Z zaproszenia Drużyny Harcerskiej im. Ireny Sendlerowej z drużynowym Witoldem Szarszewskim skorzystały: Gromada Zuchowa „Dzieci z Bocianiego Gniazda” z Występu z dh pwd. Justyną Terpiłowską, 1 Wodna Drużyna Harcerska „Morskie Wilki” im. kpt. Leonida Teligi z Występu  z dh phm. Ewą Hoppe, Gromada Zuchowa „Wesołe Urwisy” z Paterka z dh pwd. Anną Lemantowicz, 2. Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów z Kruszyna z dh pwd. Pawłem Jabłońskim, 18. Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego „Zawiszacy” z Nakła z dh pwd. Bernadetą Dziewałtowską i dh pwd. Adamem Dziewałtowskim.

        Zlot otworzył apel, na którym przywitali wszystkich hm. Teresa Bachta, phm. Ewa Hoppe oraz dyrektor ZSP w Nakle p. Michał Hopfinger.

        Program zlotu był jak zawsze bogaty i stanowił okazję do zdobycia sprawności. Dla gromady zuchowej Wesołe Urwisy okazał się podsumowaniem przeprowadzonych zbiórek i dzięki niemu wszyscy obecni na zlocie zdobyli sprawność ratownika. Były pokazy sprzętu pożarniczego oraz szybki kurs pierwszej pomocy. Trener Paweł Boroń, Michał Stachowski, nauczyciel wychowania fizycznego oraz dh pwd. Paweł Jabłoński zadbali o stronę sportowo – ruchową uczestników zlotu, przeprowadzając rozgrywki i zabawy. Po wieczornym biegu patrolowym czekała na wszystkich pyszna, ciepła grochówka.

        Następnie odbyło się tradycyjne świeczkowisko, na którym drużyny i gromady prezentowały swoje prace plastyczne dotyczące patronów drużyn. Wszyscy wykazali się zaskakująco dużą wiedzą na temat takich postaci jak Janusz Korczak czy Irena Sendlerowa. Nie zabrakło wspólnego śpiewania i pląsów. Świeczkowisko uświetniła uroczystość – zostały złożone przyrzeczenia harcerskie, które odebrała hm. Teresa Bachta.

        Drugiego dnia zlotu po śniadaniu wszyscy zebrali się przed budynkiem szkoły, aby zasadzić jabłonkę, drzewko symbolizujące to, pod którym Irena Sendlerowa ukrywała nazwiska ocalonych przez siebie żydowskich dzieci. Każdy z uczestników zasadził również po jednym żółtym krokusie – symbolu ocalonych dzieci. Był to bardzo ważny i wzruszający moment zlotu.

        Następnie drużyny udały się na spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Patriotyczno – Historycznego 1939 w Nakle w ich siedzibie. Uczestnicy mieli okazję porównać jak w ciągu roku zmieniło się to miejsce i ubogaciło. Oprócz obejrzenia prezentacji multimedialnej można było dotknąć broń i przymierzyć niektóre elementy historycznych strojów.

        Po powrocie z wystawy odbył się krótki apel podsumowujący. Wszyscy uczestnicy zlotu za swój wkład w przygotowanie informacji i ilustracji o bohaterach drużyn zostali nagrodzeni upominkami, a gospodarze – Drużyna Harcerska im Ireny Sendlerowej z opiekunem dh Witoldem Szarszewskim usłyszała wiele ciepłych słów za przygotowanie tego integracyjnego zlotu, wkład pracy i organizację.

        Uczestnicy zlotu a szczególnie organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli ich swoją pomocą.

Byli to:

– Santander Consumer Bank Nakło nad Notecią Oddział Partnerski;

–  Bank Spółdzielczy w Nakle;

–  Starostwo Powiatowe w Nakle;

– Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nakle.

autor: Anna Lemantowic

zdjęcia za www.kurier-nakielski.pl