II Harcerski Zlot Hufca Nakło nad Notecią.

W dniach 1-2.04.2016r. odbył się II Harcerski Zlot Hufca Nakło w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Nakle. Na zaproszenie organizatorów, czyli Drużyny Harcerskiej im. Ireny Sendlerowej z drużynowym Witoldem Szarszewskim stawiły się:

– Gromada Zuchowa „Dzieci z Bocianiego Gniazda” z Występu z dh Justyną Terpiłowską,

– 1 Wodna Drużyna Harcerska „Morskie Wilki” im. kpt. Leonida Teligi z Występu z phm Ewą Hoppe

– 2 Wodna Drużyna Starszoharcerska „Złota Omega” im. B. Romanowskiego z Występu z phm Ewą Hoppe

– 3 Drużyna Harcerska „Kamyki” im. A Kamińskiego ze Strzelewa z hm Bernadetą Nikodem

– Drużyna Harcerska „Czwartacy” im. Powstańców Nakielskich ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Nakle z phm Lucyną Salachna

– Gromada Zuchowa „Wesołe Urwisy” z Zespołu Szkół w Paterku z dh Anną Lemantowicz

Zlot otworzyła pani dyrektor Alicja Czubak, która powitała gości – wicestarostę Andrzeja Kindermana, komendantkę hufca nakielskiego phm Jolantę Maciejewską, zastępcę  komendanta ds organizacyjnych phm Ewę Hoppe oraz wszystkie drużyny wraz z opiekunami.

Jednym z głównych celów Zlotu było uczestnictwo harcerzy w uroczystościach związanych z historią Armii Krajowej. Harcerze po zakwaterowaniu udali się do Szkoły Podstawowej nr 4 w Nakle nad Notecią, gdzie wzięli udział we wspaniałym wydarzeniu jakim był Gminny Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Tomasz Rompalski serdecznie powitał przybyłych honorowych gości – członków stowarzyszenia AK, oraz burmistrza Miasta i Gminy Nakło  – Sławomira Napierałę.

Konkurs przygotowały panie Brygida Majewska i Grażyna Pasternacka- Ochocka, a pięknie poprowadziła pani Łucja Wachowiak. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali docenieni i nagrodzeni. Nie zabrakło ciepłego i słodkiego poczęstunku.

Po konkursie drużyny powróciły do swojej bazy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica. Tam uczestniczyły w pokazach ratownictwa, zapoznały się z podstawami udzielania pierwszej pomocy oraz wzięły udział w rozgrywkach i zabawach sportowych. Po kolacji, na harcerskim świeczkowisku drużyny przybliżyły sobie nawzajem sylwetki bohaterów takich, jak Irena Sendlerowa i Janusz Korczak. Nawet najmłodsi uczestnicy Zlotu zaprezentowali piękne prace plastyczne związane z tematem spotkania. Nie zabrakło wspólnych śpiewów i pląsów, które bardzo zintegrowały zuchów i harcerzy.

Drugiego dnia Zlotu po śniadaniu drużyny udały się na spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Patriotyczno – Historycznego 1939 w Nakle w ich siedzibie, którym okazał się schron przeciwlotniczy. To miejsce zafascynowało młodych, zwłaszcza, że mieli oni okazję obejrzenia, dotknięcia różnego rodzaju broni z czasów drugiej wojny światowej. Mini wystawa zachwyciła równie mocno jak prezentacja zdjęć, którą ciekawie przedstawił zuchom i harcerzom pan Jacek Adamczewski.

Po powrocie z wystawy odbył się krótki apel podsumowujący. Wszyscy uczestnicy Zlotu za swój wkład w przygotowanie informacji i ilustracji o bohaterach drużyn zostali nagrodzeni upominkami. Zlot był wielkim przeżyciem zwłaszcza dla najmłodszych. Wiele zuchów uczestniczyło pierwszy raz w takim wydarzeniu. Ale zarówno one, jak i doświadczeni już harcerze byli zgodni, że organizatorom – gospodarzom spotkania integracyjnego hufca należą się wielkie podziękowania i słowa uznania za pracę i organizację.

Organizatorzy z kolei serdecznie dziękują za wsparcie finansowe przedsięwzięcia Starostwu Powiatowemu w Nakle nad Notecią, burmistrzowi Miasta i Gminy Nakło oraz KSC „Cukrownia Nakło”.

tekst: Anna Lemantowicz

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>>>>