Uroczyste i radosne świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSP

     Do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości społeczność ZSP im S. Staszica przygotowywała się już od dłuższego czasu – w końcu okazja wyjątkowa.W październiku wykonana została piękna fotografia– POLSKA NIEPODLEGŁA – napis utworzyli uczniowie wszystkich klas. W ciągu kolejnych dni pani Dorota Januszewska z pomocą młodzieży przygotowała ponad pół tysiąca pięknych kotylionów.


     W piątek 09 listopada uczniowie i nauczyciele mieli możliwość obejrzeć wzruszający program artystyczny opracowany przez panią Wiolettę Traczyk i uczniów klasy I e – informatycznej, II b – turystycznej oraz IV a – logistycznej. Tłem dla występów młodzieży była wystawa fotografii przedstawiających ojczyznę, przesłanych na konkurs zorganizowany przez panią Agnieszkę Poskrop i pana Witolda Szarszewskiego, plakaty przygotowane z inicjatywy pana Krzysztofa Borusa oraz piękne, odświętne dekoracje wykonane przez młodzież wraz z panią Justyną Jamnik – Bojewską. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć film zrealizowany przez pana Sławomira Chmielewskiego – w nim wielu ujrzało samych siebie, mówiących o Polsce i składających jej życzenia. Poruszającym fragmentem projekcji był wiersz pani Agnieszki Poskrop odczytany przez jednego z uczniów. Wyświetlony został także film o małej ojczyźnie autorstwa uczniów klasy IIIe –  informatycznej i pani Justyny Narożnej.
Jednocześnie odbył się konkurs prowadzony przez pana Krzysztofa Borusa, w którym uczniowie mogli wykazać się wiedzą dotyczącą okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości.

     Tak jak w całym kraju tak i w ZSP w piątek o 11.11 rozbrzmiał hymn Polski, wówczas też wykonano kolejną piękną fotografię całej społeczności szkolnej. Kolejnym elementem obchodów był mecz siatkówki uczniów i nauczycieli – wszystkich w barwach biało – czerwonych. Na zakończenie odbył się, mający symboliczny wymiar, sztafetowy bieg z udziałem reprezentantów poszczególnych klas.

     Późnym popołudniem szkoła rozświetliła się narodowymi barwami – to kolejny element obchodów przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu społeczności Staszica uroczystości były naprawdę godne tak wspaniałej rocznicy.

     W niedzielę 11 listopada reprezentacja ZSP im. S. Staszica wzięła udział w oficjalnych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które miały miejsce na nakielskim Rynku. Obok pocztu sztandarowego szkołę reprezentowali pan Dariusz Jan Betscher – dyrektor szkoły, pan Karol Lizak – opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz pan Krzysztof Borus – nauczyciel historii i opiekun pocztu. O godz. 13.00 na stadionie im. Klemensa Biniakowskiego odbył się Bieg Niepodległości, w którym wzięła udział składająca się z nauczycieli naszej szkoły reprezentacja.

autor: J. Narożna