Edukacja dla przedsiębiorczości w Staszicu

Manufaktura w Łodzi i rynek hurtowy w Tuszynie – to cel wyjazdu studyjnego uczniów Staszica w ramach projektu pn. „Edukacja dla przedsiębiorczości” współfinansowanego przez Powiat Nakielski.

W dniach 27 i 28 października 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Łodzi i Tuszyna. Stanowił on część projektu pn. „Edukacja dla przedsiębiorczości”, realizowanego w ramach projektu zajęć pozalekcyjnych i dofinansowanego przez Powiat Nakielski. Projekt obejmował zajęcia z ekonomii, których celem było łączenie teorii z praktyką. W części praktycznej realizowanej w Łodzi i Tuszynie brało udział czterdzieścioro uczniów. Stronę merytoryczną gwarantowali: dyrektor szkoły Alicja Czubak i nauczyciele Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Małgorzata Fedec oraz Joanna Betscher.

Pierwszego dnia uczniowie zaznajomili się z ciekawą ofertą edukacyjną Wydziału  Ekonomiczno-Socjologicznego  Uniwersytetu   Łódzkiego, a następnie udali się do Muzeum Fabryki. Na miejscu zapoznali się z cyklem produkcyjnym XIX wiecznych  zakładów włókienniczych. Młodzież poznała etapy dynamicznego rozwoju rodzinnej firmy Poznańskich. Uczniowie zobaczyli jak trafnymi decyzjami ekonomicznymi można dojść do przemysłowej fortuny. Jak systematyczne unowocześnianie technologii produkcji ma wpływ na dynamiczny rozwój zakładu. Ponadto młodzież obejrzała wystawę oryginalnych dokumentów i zdjęć  potwierdzających etapy rozbudowy fabryki oraz  cykl produkcyjny od  bawełny, jako surowca do produktu finalnego – tkaniny. W programie pierwszego dnia wyjazdu studyjnego było jeszcze zwiedzanie Centrum Handlowego Manufaktura. Na miejscu zapoznano uczniów z organizacją pracy, zrządzaniem centrum, układem i wielkością stoisk handlowych. Dzień zakończył się zakwaterowaniem w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Łodzi.

Drugi dzień rozpoczął się od poznania rynku hurtowego w Tuszynie, jednego z największych rynków hurtowych w Polsce. Na obszernych terenach Centrum Targowego uczniowie mieli możliwość w praktyce obserwować sposób promocji różnego rodzaju firm i towarów. Ważne były praktyczne informacje z zakresu handlu, przedsiębiorczości i marketingu. Dzień zakończył się zwiedzaniem Muzeum Kinematografii w Łodzi, które było wielkim przeżyciem dla wielu uczniów Staszica.

GALERIA ZDJĘĆ >>>>>