Chorwacka przygoda

     Podczas tegorocznej wycieczki studyjnej młodzież Staszica w dniach od 22 do 28 września miała okazję zwiedzić “Perły Dalmacji” leżące nad Morzem Adriatyckim.

     Głównym celem uczniów technikum obsługi turystycznej były warsztaty oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej w szkole. Dzięki dualnemu systemowi kształcenia odbyły się zajęcia terenowe z chorwackim kontrahentem. Młodzi turyści w praktyce wykorzystali umiejętności związane z planowaniem imprezy turystycznej, pilotażem oraz przewodnictwem.

     Oprócz części warsztatowej nie mogło zabraknąć zwiedzania.Pierwszym punktem na trasie, jeszcze w Polsce,  była wrocławska starówka – jedna z najpiękniejszych w kraju.Atrakcją było szukanie słynnych wrocławskich krasnali.

     Sporo wrażeń dostarczył wszystkim chorwacki Dubrovnik  miasto –muzeum, znajdujące się na liście dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO, z zachowanymi  w całości murami obronnymi.Są one dobrze znane wszystkim fanom serialu „Gra o tron”.

     Niezwykle malownicza droga wiodąca brzegiem Adriatyku,która prowadziła przez Bośnię i Hercegowinę, wzbudziła  ciekawość młodzieży.

     Następne dni to przede wszystkim zwiedzanie Trogiru oraz Splitu, gdzie niegdyś mieściła się rezydencja cesarza rzymskiego Dioklecjana. Dziś można tam zobaczyć dobrze zachowane oraz odrestaurowane mury pałacu.

     Wisienką na torcie była wizyta w Parku Narodowym Jezior Plitwickich, który słynie z jezior krasowych oraz licznych wodospadów.

     W drodze powrotnej do Polski był również czas na spacer i zwiedzania pięknego Wiednia.

     W Chorwacji przeżyliśmy piękne, z pewnością niezapomniane  chwile,  które zostaną z nami na długi czas. Mamy nadzieję, że zaowocują one zdrowym bakcylem podróżnika, odkrywcy, entuzjasty, poszukiwacza wrażeń i ciągle głodnego przygód globtrotera. Nie na darmo ktoś kiedyś powiedział, że podróże kształcą, więc pełni wiedzy nie możemy się już doczekać następnych wyjazdów.

     Organizatorem oraz opiekunami wyjazdy był p. Wojciech Tyborski oraz p. Karol Lizak nauczyciele przedmiotów turystycznych.

autor: Karol Lizak