Audycja dla Radia Nakło z udziałem uczniów Staszica

W maju Staszic dwukrotnie gościł autorkę książki „Nakielskie powroty”, Panią Eugenię Czyż – Rydzyńską. Pierwsza nagrywana audycja dotyczyła tegorocznej Matury, drugi raz Pani Eugenia spotkała się z uczniami klas I – III w bibliotece szkolnej, aby porozmawiać o nauce zdalnej w czasie pandemii. Tymi audycjami rozpocznie się cykl kolejnych spotkań, z których następne na zaproszenie Pani Czyż będzie miało miejsce już na żywo w siedzibie Radia Nakło.
Propagatorka kultury z sentymentem wspominała czasy, kiedy to sama była uczennicą naszej szkoły. Mówiła o swoich nauczycielach, nauce, maturze, ale także o muzyce, książkach i filmach. Pani redaktor podkreślała, że bardzo podziwia młodzież, że tak dzielnie zniosła nauczanie zdalne w czasie epidemii.
Młodzież dzieliła się swoimi przemyśleniami dotyczącymi tego, co zabrał im Covid, z jakimi problemami musieli się borykać, ale także, co im czas pandemii uświadomił. Uczniowie ubolewali, że żałują czasu, który nie spędzili z koleżankami i kolegami. Opowiadali o różnym podejściu rówieśników do obowiązków szkolnych w czasie lockdownu, o obawach na przyszłość dotyczących nauki. Twierdzili, że dużym problemem był i jest nadal ich stan psychiczny i fizyczny, ponieważ dla osób bardzo aktywnych i uspołecznionych czas zamknięcia okazał się bardzo trudny. Stąd uczniowie dziękowali swoim nauczycielom za wsparcie emocjonalne, którego doświadczali z ich strony.
Paradoksalnie epidemia wirusa Covid i konieczność zdalnego nauczania przyniosły też korzyści. Taka pozytywną stroną tych dramatycznych chwil było np. podkreślone przez uczniów uświadomienie sobie jak mało czasu poświęcali rodzinie przed pandemią i jak ważna jest rozmowa z bliskimi.
Całość nagrania rozmowy z młodzieżą będzie można wysłuchać 30 maja podczas niedzielnej audycji w Radio Nakło o g.16.00.
Witold Szarszewski
Agnieszka Poskrop