Anglogalowie w Nakle!

        Jest wiele filmów fabularnych, animowanych, książek, komiksów, czy gier komputerowych ukazujących przyjaźń Asterixa i Obelixa, ale tylko jedno przedstawienie w języku angielskim „Asterix and Obelix take on Caesar”, wystawione przez „The English Drama Club”. Premiera tego nietuzinkowego wydarzenia odbyła się 29 maja na deskach Nakielskiego Ośrodka Kultury.

        Młodzież uczestnicząca w tym projekcie, a dokładnie dziesięcioro uczniów Staszica oraz gościnnie uczennica I LO w Nakle, to osoby obdarowane talentem, zwielokrotnionym talentem, bowiem aktorskim, językowym, komicznym, wokalnym…, które to uzdolnienia zauważyli, a następnie za nie wybitnie odpowiadali opiekunowie grupy teatralnej pani Joanna Betscher oraz pan Sławomir Chmielewski.

        Aktorzy bawili czterokrotnie widownię złożoną z uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych, a także siódmych klas szkół podstawowych powiatu nakielskiego. Sztukę obejrzało około 1200 osób!. Ten ogromny, trzeci już, sukces, okupiony był wielomiesięcznymi przygotowaniami do przedstawienia, zarówno po godzinach lekcyjnych, jak i w dni wolne od zajęć edukacyjnych. Podkreślić także należy, że członkowie koła i ich opiekunowie są autorami, a propos tu ujawniają się kolejne talenty, własnoręcznie przygotowanej scenografii   i rekwizytów. Za wypożyczenie i przygotowanie rekwizytów realizatorzy projektu pragną serdecznie podziękować także pani Jolancie Grygiel z Koła Gospodyń Wiejskich w Kruszynie oraz pani Joannie Kolasińskiej.

        Przedstawienie mogło się odbyć z takim rozmachem również dzięki wsparciu finansowemu różnych instytucji. Stąd realizatorzy projektu pragną złożyć podziękowania Starostwu Powiatowemu za wiarę w sens projektu i przyznany grant na jego realizację,  państwu Luizie i Arturowi Wiland (firma 4 Line w Nakle) oraz Pawłowi Goreckiemu, prezesowi Fundacji Wspierania Edukacji im. ks. S. Staszica.

        Opiekunowie Koła Teatralnego w języku angielskim swoje podziękowania kierują także do Pana Michała Dubkowskiego, dyrektora Nakielskiego Ośrodka Kultury, za oddanie do dyspozycji sali kinowej oraz panom Eugeniuszowi Mik i Arturowi Cwudzińskiemu, realizatorom dźwięku.

        Sztuka „Asterix and Obelix take on Caesar” była niecodziennym wydarzeniem artystycznym również dzięki pięknym strojom, w które ubrani byli aktorzy, dlatego reżyserzy spektaklu kierują podziękowania do  ks. Adama Pestki z Górki Klasztornej, pana Henryka P. Dąbrowskiego, dyrektora Muzeum w Biskupinie, pani Kamili Przewody oraz do pani Anny Kulskiej.

        Szczególne podziękowania  należą się przede wszystkim bohaterom przedstawienia, bo talent to początek przygody z teatrem, a potem to już mnóstwo ciężkiej pracy. Za ten ogromny trud dziękujemy osobom występującym w sztuce, a byli to:

Juliusz Wiland – Obelix
Mateusz Kulesza – Asterix
Patryk Kulski – Cezar, Falbala, tancerka
Jakub Tajer – Vercingetorix, Caius Bonus, Trolleybus
Marta Kożuchowska – Detritus, Prolix
Weronika Dorosz – grajek, żona Geriatrixa, tancerka
Mateusz Dorosz – Geriatrix, Tragicomix, Mathusalix
Natalia Sosnowska – poborca podatkowy, tancerka, druid
Izabela Twardowska – Gal, żołnierz,
Kacper Koliński – Druid Getafix
Marcin Radoszewski – Gal, żołnierz, asystent jasnowidza, druid

        Nagrodą za zaangażowanie w realizację projektu będzie wyjazd na Tropical Island koło Berlina, zwiedzanie stolicy Niemiec, a także udział w warsztatach tanecznych. Chociaż wydaje się, że największą wartością dla artystów jest podziw odbiorców, a tym mogli się cieszyć aktorzy w wielkiej dawce.

        To było ogromne przedsięwzięcie, wymagało wielkiego poświęcenia ze strony aktorów i ich opiekunów, ale patrząc na efekty, trzeba sobie przypomnieć, że sukces, to nie przypadek, tak jak nie był to zbieg okoliczności i szczęścia, kiedy dwa lata temu The English Drama Club wystawiał sztukę „Macbeth” albo rok temu „Madagascar”. Co będzie za rok? – Zobaczymy.

Podziwiamy i gratulujemy!

Tekst: Agnieszka Poskrop